Altcoin

Solana Tabanlı Stablecoin Protokolü Hacker Saldırısına Uğradı: 1 Dolara Sabitlenmiş Altcoinin Fiyatı Sıfırlandı!

Solana tabanlı stablecoin platformunun hack saldırısına uğramasının ardından 1 dolara endeksli fiyatı sıfıra indi.

Geliştiricilerinin yaptığı açıklamaya göre Solana tabanlı stablecoin protokolü olan Cashio altcoini, bir “sınırsızlık hatası” saldırısına uğradığını açıkladı.

1 Dolara Endeksli CASH Altcoininin Fiyatı Sıfırlandı!

Açığın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasının ardından Cashio’nun CASH altcoininin fiyatı sıfıra yaklaştı.

Projenin geliştirici ekibi Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Lütfen CASH tokeni mint etmeyin. Şu anda bir sınırsız mint açığı ile karşı karşıyayız. Sorunu araştırıyoruz ve sorunun kaynağını bulduğumuzu düşünüyoruz. Lütfen fonlarınızı havuzlardan çekin.”

CASH, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olarak biliniyor ve altcoinin fiyatı Solana tabanlı bir piyasa yapıcı olan Saber üzerindeki USDT ve USDC kaynakları ile destekleniyor. Kullanıcılar şimdiye kadar USDT ve USDC ile havuza likidite sağlayarak CASH mint edebiliyorlardı.

2 Milyar CASH Tokeni Hacker’lar Tarafından Ele Geçirildi

Platformdaki söz konusu açık, Çarşamba günü Cashio’nun akıllı sözleşmelerinin herhangi bir likidite sunulmadan sonsuz sayıda CASH mint edilmesiyle birlikte hackerlar tarafından suiistimal edildi. Blockchain verilerine göre herhangi bir USDC ya da USDT yatırımı olmadan 2 milyar CASH hackerlar tarafından oluşturuldu.

Saldırıyı gerçekleştiren hackerlar, mint ettikleri CASH tokenlerini Cashio’nun likidite havuzlarında diğer stablecoinler ile takas etti. DeFiLlama verilerine göre Cashio üzerindeki toplam kilitli değer (TVL) saldırının ardından 28 milyon dolar azaldı.

Diğer protokolleri taban alan stablecoinler geçmişte de benzer saldırıların kurbanı olmuştu. Polygon tabanlı Safedollar, 2021 yılının Haziran ayında barındırdığı bir açık nedeniyle bünyesindeki tüm USDC ve USDT’leri çaldırmış ve fiyatı da sıfıra inmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu