binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerSon Dakika: 4 Senedir Beklenen Bitcoin Yarılanması (Halving) Gerçekleşti!

Son Dakika: 4 Senedir Beklenen Bitcoin Yarılanması (Halving) Gerçekleşti!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Tüm kripto para piyasasının yakından takip ettiği Bitcoin yarılanması (halving) nihayet gerçekleşti.

Bitcoin madencileri, 840.000. bloku da madenden çıkararak yeni bir Bitcoin çağını başlattılar. Yeni dönemde madenciler artık blok başına 6.25 BTC yerine 3.125 BTC ödül alacaklar.

Halving ile birlikte Bitcoin’in enflasyon oranını kabaca %1.7’den %0.85’e düşerek yarı yarıya azalacak.

BTC ağında işlem blokları kabaca her 10 dakikada bir ekleniyor ve Bitcoin kodu, her 210.000 blok oluşturulduktan sonra madenciler için ödülün yarı yarıya azaltılmasını öngörüyor. Bir sonraki yarılanmanın 2028 yılında olacağı tahmin ediliyor.

İlk BTC yarılanması Kasım 2012’de gerçekleşmişti. Bir sonraki yarılanma Temmuz 2016’da ve en son yarılanma ise Mayıs 2020’de gerçekleşti.

Madencilik için ödüller, BTC 2009’da piyasaya sürüldüğünde blok başına 50 BTC olarak başlamıştı. Her yeni yarılanma gerçekleştiğinde bu miktar yarıya düşüyor. Örneğin, ilk yarılanmadan sonra, BTC madenciliği için ödül blok başına 25 BTC’ye düştü.

Son yarılanma 2140 yılında gerçekleşecek. Bu noktada, dolaşımda 21 milyon BTC olacak ve daha fazla coin üretilmeyecek. Bundan sonra madencilere sadece işlem ücretleri ödenecek.

Analistler, madencilerin, kaybedilen bitcoin gelirini telafi etmek için başka yerlerde daha fazla işlem ücreti aradıklarından, bir sonraki yarılanma gerçekleştiğinde işlem gücünü BTC’den uzaklaştırabileceklerine dikkat çekiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail