coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiSon Dakika: Beklenen FED Tutanakları Açıklandı! İşte En Önemli Detaylar

Son Dakika: Beklenen FED Tutanakları Açıklandı! İşte En Önemli Detaylar

FED'in Mayıs ayı başında faizleri sabit bırakma kararını açıkladığı toplantının detaylarını içeren tutanaklar yayınlandı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yatırımcılar bugün FED yetkililerinin, merkez bankası gösterge faiz oranını sabit tutarken bile, bilanço küçültme hızını yavaşlatma planlarını ilerletmelerine neyin yol açtığı hakkında daha fazla ayrıntı almayı bekliyordu.

İşte faizlerin sabit tutulduğu 30 Nisan-1 Mayıs toplantısının tutanaklarından öne çıkanlar:

 • ‘Birçok’ katılımcı politikanın kısıtlanma derecesi konusunda kararsız.
 • ‘Çeşitli’ katılımcılar gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya istekli.
 • Katılımcılar, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güven kazanmanın önceden tahmin edilenden daha uzun zaman alacağını değerlendirdi.
 • Birkaç katılımcı, FED’in portföyünün uzun vadede uygun vade yapısına ilişkin tartışmalara başlamanın faydalı olacağını söyledi.
 • Katılımcıların neredeyse tamamı FED’in menkul kıymet varlıklarındaki düşüş hızını yavaşlatmaya başlama kararını destekledi; birkaçı mevcut hızın devam etmesini destekledi.
 • Yetkililer, enflasyonun düşmemesi halinde faiz oranlarının daha uzun süre sabit tutulmasını tartışıyor.
 • FED yetkilileri ilk çeyrekte ‘hayal kırıklığı yaratan’ enflasyon rakamlarına dikkat çekti.
 • ‘Çeşitli’ FED yetkilileri, enflasyonun gerektirmesi halinde faiz oranlarının artırılmasından bahsetti.
 • Katılımcılar, gelecekteki politika patikasının gelen verilere, gelişen görünüme ve risk dengesine bağlı olacağını belirtti.
 • Birçok katılımcı politika kısıtlayıcılığının derecesine ilişkin belirsizliklerini dile getirdi.
 • Çeşitli katılımcılar, görünümdeki risklerin gerçekleşmesi ve bu tür bir eylemi uygun kılması halinde politikayı daha da sıkılaştırma istekliliğinden bahsetti.
 • Bazı yetkililer uzun vadeli faiz oranlarının daha önce düşünülenden daha yüksek olabileceğini düşünüyor.
 • Bazı yetkililer finansal koşulların yeterince kısıtlayıcı olmadığından endişe ediyor.
 • FED personelinin ekonomik tahmini Mart ayı görünümüne benzer olmakla birlikte, özellikle düşük gelirli hanehalklarının finansal pozisyonlarındaki bozulmanın ekonomik faaliyet üzerinde öngörülenden daha büyük bir engel oluşturabileceği belirtildi.

FED yetkilileri federal faiz oranı hedefini %5.2-5.50 seviyesinde tutmaya karar verirken, Powell mevcut duruşun uygun şekilde kısıtlayıcı olduğunu ve maksimum esneklik ve opsiyonelliği koruduğunu belirtmişti.

İlgili Haber  Ethereum Spot ETF'ler İçin Bekleyiş Sürüyor: Onay Halinde Etkilenmesi Muhtemel, Geliştiricilerin En Çok Yoğunlaştığı 10 Altcoin Açıklandı

Ancak Citi’den Andrew Hollenhorst, enflasyonda memnuniyet verici bir yavaşlamaya işaret eden tüketici fiyat endeksi de dahil olmak üzere bu ay şimdiye kadar açıklanan ekonomik verilerin ve FED konuşmacılarının son yorumlarının bu noktada tutanakları “bayat” hale getirdiğini savundu.

Hollenhorst, “1 Mayıs FOMC toplantısından bu yana, istihdam artışındaki yavaşlama ve bireysel satışlar ile sanayi üretimindeki belirgin düşüşler, yetkilileri büyümenin yavaşladığına daha fazla ikna edecektir” diye yazdı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları