blank
BitcoinHaberler

Son Dakika! Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Borsalarına Sermaye Şartı ve Takas Bank Modeli Geliyor!

Yerli kripto para borsaları ile ilgili düzenlemeler netleşiyor

Bloomberg’in yetkili kaynaklara dayandırdığı haberine göre yerli kripto para borsalarına sermaye şartı ve takas bank modeli getirilmesi planlanıyor.

Hali Hazırda Takas Bank Nedir?

Takasbank, Borsa İstanbul bünyesinde mevcut piyasalarda gerçekleşen; pay, borçlanma araçları, yurt dışı sermaye piyasası araçları, türev araçlar ve kıymetli madenler ile ilgili işlemlerin nakit ve menkul kıymet takasını sonuçlandırmak üzere yetkilendirilmiş merkezi takas kuruluşudur.

Borsa İstanbul üyelerinin alım satım işlemlerinden doğan menkul kıymet teslim etme ve teslim alma taahhütleri ile alım satıma konu olan menkul kıymet karşılığındaki ödeme taahhütleri Takasbank aracılığıyla hesaben sonuçlandırılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Thodex ve Vebitcoin borsalarında yaşanan dolandırıcılık olayları sonra Türkiye kripto para borsalarını tartışmaya başladı.

Regüle olmayan bir alanda faaliyet gösteren bu borsaların herhangi bir denetim ve kontrol mekanizması altında faaliyet göstermemesi büyük mağduriyetlere neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde habercilerin sorularını yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, BDDK ve SPK gibi kurumların kripto paralar ve bu borsalar ile ilgili kendilerini ilgilendiren konularda düzenleme yapacağını paylaşmıştı. Kavcıoğlu bir sermaye limiti belirlenebileceğini de ifade etmişti.

İlgili Haber  Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Kripto Para Düzenlemesi İçin Tarih Verdi!

Sermaye şartı oranı ve takasbank modelinin kripto paralara nasıl uyarlanacağına ilişkin detaylar şimdilik paylaşılmadı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

3 Yorum

  1. Magduriy3tleri sizin yapmadiginiza ne malum ? Seneryo olmadiginami inanalim sjmdi birakin şu oyunları ya bizi rahat birakin. Vergi getirebilmek için belirli kısıtlama olsun diye yapmadiginiz oyunlsr yok. Millet salak degil bunu unutmayin. Önce isszilige çözüm bulun.

      1. Siz durtulmeye doymamissiniz essek olana semer vuran cok olur. Devam edin bu kafayla.


Başa dön tuşu