Kripto HaberleriEkonomiSon Dakika! FED Merakla Beklenen Son Faiz Kararını Açıkladı: İşte Bitcoin'in İlk...

Son Dakika! FED Merakla Beklenen Son Faiz Kararını Açıkladı: İşte Bitcoin’in İlk Tepkisi

Takip et

FED faiz oranını 75 baz puan artırdı. (Beklenti 75 baz puandı)

ABD Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarında büyük bir artışa daha gitmesi ve fiyat artışlarını frenlemeye çalışması zaten bekleniyordu.

FED Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller  bu ay yaptığı açıklamada “Eğer enflasyonu düşüremezsek başımız belada demektir. Yani bir numaralı işimiz bu.” demişti.

Bitcoin fiyatı karar öncesinde 19.528 dolar seviyesinde seyrederken bu son gelişmeye şu an için düşüş şeklinde tepki vermiş gözüküyor. Ardından tekrar toparlayan BTC’de volatilite son derece yükseldi.

FED kararı öncesinden Bitcoin fiyatı gün içerisinde kısa bir süreliğine 19.000 doların altına inmişti.

Piyasa FED’in 0.75 Puan Faiz Artışına Gideceğini Tahmin Ediyordu

Piyasalar, Haziran ve Temmuz aylarındaki benzer büyüklükteki faiz artışlarının ardından merkez bankasının gösterge faiz oranını 0.75 puan artıracağını tahmin ediyordu.

FED borçlanma maliyetlerini son on yılların en yüksek hızında artırıyor. Ancak şu ana kadar attığı adımlar fiyatlardaki hızlı yükselişi frenlemek için çok az işe yaradı.

ABD’de Ağustos ayında yıllık enflasyon oranı %8.3 ile bir önceki aya göre çok az bir düşüş göstermişti.

İlgili Haber
Ünlü Analist Bitcoin'de (BTC) Seviye Verdi: "Bu Desteğe Dikkat!"

Benzin fiyatı Haziran ayındaki rekor seviyesinden keskin bir düşüş gösterirken, ikinci el otomobiller ve uçak biletleri bir miktar ucuzlamış olsa da, kira, bakkaliye ve elektrik gibi temel ihtiyaçlar da dahil olmak üzere diğer maliyetler ABD’de artmaya devam ediyor.

Dahası, ABD’deki fiyat artışları pandemiden ya da Ukrayna’daki savaştan doğrudan etkilenmeyen mal ve hizmetlere de yayıldı ve bu da enflasyonun hızlı bir şekilde tersine çevrilemeyecek bir ivme kazandığına işaret ediyor.

FED bu yıl gösterge faiz oranını sıfıra yakın seviyelerden son artış öncesi %2.375’e kadar dört kez yükseltti. FED, araba satın almayı, mortgage almayı ya da kredi kartı kullanmayı daha pahalı hale getirerek, arzı aşan ve fiyatları yükselten tüketici talebini azaltmayı umuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları