Kripto HaberleriAltcoinSon Dakika: SEC, Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon ve Terraform Labs'e Dava...

Son Dakika: SEC, Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon ve Terraform Labs’e Dava Açtı! SEC Başkanı Açıklama Yaptı!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Son günlerde kripto para sektörüne yönelik yaptırımlarıyla gündemden düşmeyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yine ses getirecek bir yaptırım kararı aldı.

SEC, Terra (LUNA) Kurucusuna ve Dağıtıcısı Şirkete Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, geçen yıl çöküşüyle sektör çapında bir krize ve üst düzey iflaslara yol açan kripto stablecoin TerraUSD’nin arkasındaki şirkete dava açmaya hazırlanıyor.

Konuya yakın kişilere göre SEC, bu kripto paranın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın, stablecoin’inin ABD dolarına 1’e 1 sabit tutma kabiliyeti konusunda yatırımcıları yanıltıp yanıltmadığını araştırıyor. Dava, kaynaklara göre TerraUSD’nin kuruma kayıtlı olması gerektiğini iddia edecek.

Şirketten yapılan açıklamada, “Terraform Labs, SEC tarafından böyle bir işlem hakkında temasa geçilmemiştir ve bu nedenle yorum yapamaz” denildi. SEC yorum yapmayı reddetti. Dava son aşamasına gelmiş olsa da zamanlama ve planlar değişebilir.

SEC’in şikayeti, Terraform ve Kwon’un kar elde etmek isteyen yatırımcılara kripto varlık menkul kıymetleri pazarladığını ve defalarca tokenlerin değerinin artacağını iddia ettiğini iddia ediyor. Örneğin, UST’yi, Anchor Protokolü aracılığıyla yüzde 20’ye kadar faiz ödediğini ilan ettikleri “getiri sağlayan” bir stablecoin olarak lanse ettiler ve pazarladılar.

Gelişmenin ardından LUNC fiyatında düşüş yaşandı.
İlgili Haber
SEC, Kripto Paraları İlgilendiren Kural Değişikliğini Onayladı

SEC Başkanı Gary Gensler, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Terraform ve Do Kwon’un, başta LUNA ve Terra USD olmak üzere bir dizi kripto varlık menkul kıymeti için gerekli olan tam, adil ve doğru açıklamayı kamuoyuna sunmadığını iddia ediyoruz.

Ayrıca, yatırımcılar için yıkıcı kayıplara neden olmadan önce güven oluşturmak için yanlış ve yanıltıcı beyanları tekrarlayarak dolandırıcılık yaptıklarını iddia ediyoruz.

SEC’in böylesine önemli bir soruşturmada, sanıklar işleriyle ilgili önemli bilgileri edinmemizi engellemeye çalıştıklarında bile tetikte olan çalışkan personelini takdir ediyorum.

Bu dava, bazı kripto firmalarının menkul kıymetler yasalarına uymaktan kaçınmak için ne kadar ileri gidebileceklerini göstermekle birlikte, SEC’in kendini işine adamış kamu görevlilerinin gücünü ve kararlılığını da ortaya koymaktadır.”

Ayrıca SEC, sanıkların en az 40 milyar dolarlık piyasa değeri kaybına yol açan bir dolandırıcılık planı yürüttüklerini söylüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları