HaberlerKripto Para

TBMM’den Bitcoin ve Kripto Para Raporu!

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı kripto paralar ile ilgili bir rapor hazırladı.

Kripto paralara olan ilginin artması ile birlikte hemen hemen her ülke kripto paralar ile ilgili regülasyon çalışmalarına başladı.

Kimi ülke kripto paralara dostane bir yaklaşım benimserken kimi ülke ise yasaklayıcı yaklaşımla hareket ediyor.

Ülkemizde de kripto paralara artan ilgiyi gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda kripto para birimleri ile ilgili yasal regülasyon çalışmalarının hızlandırılması ve düzenlemeni meclise sunulmasını istemişti.

Erdoğan’ın talebi doğrultusunda TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından “Kripto Varlıklar İle İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” isimli bir rapor hazırlandı.

Kripto Paralar Artık Her Alanda Kullanılıyor!

Kripto para piyasası değerinin 3 trilyon dolara ulaştığına değinilen raporda kripto paraların turizmden eğitime, sanattan eğlenceye birçok alanda ödeme aracı olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, diğer ülkelerin kripto paralara yaklaşımı ve yapılan regülasyon çalışmalarından da bahsedildi.
Yetkililer, bazı ülkelerin kripto paraları riskli ve tehlikeli varlıklar olarak değerlendirdiğini, bazı ülkelerin ise kripto paraları fırsat olarak gördüğünü belirtti.

“Örneğin ABD, Almanya, Japonya, Kanada gibi bazı ülkeler kripto varlıklara olumlu yaklaşırken, Çin, Bolivya ve Nepal gibi bazı ülkeler olumsuz yaklaşmaktadır.

Buna ilave olarak ülkelerin tutumlarının zaman içinde değiştiği de bilinmektedir.

Çin, önceleri olumlu yaklaşmakta iken 2021 yılında kripto varlıklarla ilgili çoğu faaliyeti yasaklamıştır. ABD ise önceleri sorgulayıcı bir tutum takınırken, son yıllarda en olumlu bakan ülkelerden biri haline gelmiştir.”

Uzman Desteğine İhtiyaç Var!

Kripto para konusunun teknik bir alan olduğunun belirtildiği raporda kripto alanında sağlıklı düzenlemelerin yapılabilmesi için uzman desteğine ihtiyaç olduğu vurgulandı.

“Kripto para alanı fazlasıyla teknik bir konudur.

Kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların bu alanda tecrübe sahibi olmaması gibi nedenlerle kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemeler çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir.

Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzman desteği gerekmektedir.”

 

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Sinem

Sizi koruyacagiz ayagiyla paranizi alacagiz diyorlar ama basaramayacaklar. Hani KRIPTO PARALARA KARSI AYRI BIR SAVASINIZ VARDI ne oldu ? Herseye kisitlama, herseye vergi, herseye zam gida dan dusur akaryakita ekle. Katar’a hayvan ihraç ediyorsun, et fiyatları artıyor!
KDV’yi indiriyorsun, fiyatlar yine zıplıyor!
Bitkisel hayata girmiş hasta gibiyiz. Bünye hiç bir ilaca tepki vermiyor!

Eren Savas

Bacim bunlarin amaci kasa patlatmak. Darmadaginik etmek nasil ki tarim alani elverissiz yaptilarsa buralari da yapmaya calisip halo in zengin olmasini istemeyecekler cunku zenginlerden oy alamiyorlar. Halki perisan edip kendilerine muhtac ettirecekler… Secime yakin zaman cikip biz yaptik biz ettik demek istiyorlqr HIZLI TRENI JAPON CIN BULDU gelip biz bulduk diyorlar ama bosyna ugrasiyorlar sinrm hanim istedikle4i kadar rapor olsun bunlarij ici bos kayiteiz kamera takibi yoktur ve teknolojiyi engell3y3mexler. KRIPTO PARALAR DUZENLENEMEZ FELS3F3SINE AYKIRIDIR


Başa dön tuşu