Bitcoin MadenciliğiHaberler

Tüm Yasaklara Rağmen Çin Hala Bitcoin Madenciliğinde 2. Sırada!

Çin'deki madenciler faaliyetlerine devam etme konusunda daha kararlı ve rahat bir tavır takınıyorlar.

Çin uygulamış olduğu baskıcı tutumla Bitcoin madenciliğinin merkezi olmaktan kurtulacağını ummuştu ancak veriler birçok Bitcoin madencisinin yasaklara rağmen Çin’de faaliyet göstermeye devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin madenciliği küresel hash rate dağılımı hakkında yeni veriler yayınlayan Cambridge Alternatif Finans Merkezi (CCAF), hükumetin geçen yılki madencilik faaliyetlerini bastırmasından sonra bile söz konusu faaliyetlerin ülkede devam ettiğini ortaya koydu.

Dünyada 2. Sırada!

Çok sayıda madencinin Eylül 2021’e kadar ağa geri bağlandığını belirten Merkez, Çin’in Ocak 2022 itibariyle 2. en iyi Bitcoin madencilik merkezi olduğunu belirtiyor.

ABD‘nin %37,8’lik hakimiyetine karşılık Çin, ikinci en büyük pay olan %21.11’lik paya sahip. Ülke, geçen yaz madencilik faaliyetini yasaklamadan önce dünyanın Bitcoin madenciliği hash oranının yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyordu.

Bir Zamanlar Dünya Deviydi!

Çin bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkesiydi ve yerel BTC hash oranı gücü 2019’da %75’ten fazlasını oluşturuyordu. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göreyse Çin’in hash oranındaki payı Temmuz ve Ağustos 2021’de %0’a düştü.

Bunun iki olası açıklaması üzerinde duruluyor: Ya yasağa rağmen çalışan madencilerin ani ve kitlesel bir geri dönüş gerçekleştirdi ya da bu iki ayda çalışmaya devam eden madenciler yerlerini gizlemeyi başarmışlardı.

CBECI’nin Dijital Varlıklar Ekibi’ndeki proje lideri Alexander Neumueller’e göre temmuz ve ağustos aylarında kaç Çin merkezli madencinin faaliyetine son verdiği belli değil. “Ancak Çin’deki madenciler konumlarını tekrar paylaşma konusunda artık daha rahatlar.” diyor.

Hangi Ülkeler Ön Sırada?

İsimsiz kaynaklara göre aralık ayında dünyadaki tüm Bitcoin madencilerinin yaklaşık %20’sinin Çin’de olduğu bildirildi.

Ancak şu anda sektör lideri %37,84 ile ABD. Lider ülkeyi Çin izlerken Çin’in yasağının ardından madenciler için popüler bir destinasyon haline gelen Kazakistan, son aylarda bazı şirketleri ülke dışına çıkmaya zorladı. CCAF’ın verilerine göre toplam madencilik faaliyeti Ocak 2022’de 24,79 EH/s’ye düşerek ülkenin pazar payının Ekim 2021’deki %18,31’den %13,22’ye gerilemesine neden oldu.

Rusya En Büyük İlk 3 Ülke Ünvanını Kaybetti

BTC hash rate gücü ile en büyük üç ülke arasındaki konumunu yitiren Rusya‘daki hash oranının ağustos ayında 13.6 EH/s’de iken Ocak ayında 8.6 EH/s’ye düştüğü kaydedildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu