BorsaKripto Para

Türk Kripto Para Borsaları Güvenli Mi?

Türkiye'de kripto para borsalarının güvenliğine dair araştırma yok.

O yazılımla korunuyormuş, bu şirketle güvenlik anlaşması varmış, ABD merkezli güvenlik şirketi ile çalışma yapacakmış… Bunların hepsi bir kripto para borsasının %100 güvenli olduğunu göstermez. Bugün dünyada hiçbir kripto para borsası %100 güvenli değil. Pentagon’un üst düzey sistemleri bile hatta internete bağlı olan her cihaz %100 güvenli değil. Bugün bilgisayarınızı internete bağladığınız ancak tehdit altında olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Belki bugüne kadar başınıza siber saldırı olayı gelmiş ancak bunu siz bilmiyor olabilirsiniz.

Yine aynı şekilde bir kişi sizin şimdi bu okuduğunuz yazıyı okuduğunuzu biliyor ancak sizin bundan haberiniz bile olmayabilir. Bu yazıyı okuduğunuzda gerek çerezler, gerek ise Google’dan geldiğiniz için, gerek ise kullanılan bazı yazılımsal eklentiler nedeniyle Google başta olmak üzere bazı şirketler sizin bu yazıyı okuduğunuzu bilebilir. Bunun dışında internet servis sağlayıcınızda sizin bu siteye giriş yaptığınızı bilebilir (*).

Peki Türk kripto para borsaları ne kadar güvenli?

Siz bu okuduklarınızdan sonra %100 güvende olduğunuzu düşünmüyor olabilirsiniz. Sadece siz değil, biz, hükümetler, uçaklar ve dünyadaki birçok ürün tehdit altında. Geçtiğimiz günlerde haberleri takip eden birisi iseniz mutlaka görmüş olabilirsiniz; ABD yönetimi İran’ın füze savunma sistemlerine siber saldırı düzenledi ve bu sistemlerin bir daha kullanılamaz veya birkaç saat kullanılamaz hale geldiği açıklandı. Bu ne demek oluyor? İran, o anda ABD uçaklarını vurmak istese veya havada uçan bir cismi vurmak istese füzeleri ABD tarafından etkisiz hale getirildiği için vuramazdı. En azından siber saldırıya maruz kalan füzeleri yöneten bilgisayar sistemine bağlı füzeler cismi vuramazdı.

Tüm bunlar kripto para borsalarının ne kadar güvenli olabileceğini tekrar hatırlatıyor. Türkiye’de kurumlar bazı denetimler yapıyorlar ancak kripto para borsalarına yönelik düzenlemeler ve denetimler bir banka denetimi kadar düzgün değil. Yasal olarak Japonya gibi bir denetim sistemi olmadığı için Türk kripto para borsaları olası bir durumda denetimden geçmedikleri için daha özgür davranabilir ve kullanıcıları riske atabilirler.

Burada borsa adı vermiyor olsak da geçmişte çıkan haberleri mutlaka görmüşsünüzdür. Bazı kripto para borsalarının hacklendiği haberleri gündemde yer almış daha sonrasında ise bu kripto para borsaları yasal olarak yaptıkları başvurular sonrasında bazı yazıları kaldırtmıştı. Belki de siber saldırıya uğramıştı ancak bunu bir şekilde gizlemişti, çünkü Türkiye’deki kripto para borsalarına yönelik denetimler son derece az.

Hükümet bu konuda gelecekte daha farklı adımlar atacaktır. Bugüne baktığımızda ise bir Coinbase kripto para borsasının güvenliğini maalesef Türk kripto para borsalarından beklemek pek akıllıca olmayacaktır. Yine de Türk kripto para borsalarının gelişmeye devam eden ülkelerde güvenilir olan kripto para borsaları olduğunu hatırlatalım.

*ABD merkezli kripto para borsalarının dünyanın en güvenilir borsaları iken, Malta merkezli Çin bağlantılı Binance kripto para borsasının da son yaşanan hacklenme vakalarından sonra bile en güvenilir 2. kripto para borsası olarak görüldüğünü belirtelim.

**Bu yazıda hiçbir kripto para borsasının ismi geçirilmemiştir. Tarafsız olarak mevcut yapılan değerlendirmeler Bitcoinsistemi.com’un yasalara aykırı olmayan ”görüş içeriğidir”. ”görüş içeriği” olan bu içerikte Bitcoinsistemi.com kendi görüşlerini değil, editörün görüşleri yansıtılmış olup, kripto para borsalarını zedeleyici, aşağılayıcı veya haksız yanıltıcı cümleler kullanılmamıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu