Haberler

Türk Lirası’na eşit kripto para birimi “BiLira”nın (TRYB) açılış etkinliği yapıldı

Türkiye’nin blokzincir tabanlı ve Türk Lirası’na endeksli stabil kripto para birimi BiLira’nın lansman etkinliğine, finans dünyasının global ve lokal çapta önemli isimleri de katıldı.

Herkesin geleceğin finans dünyasında eşit haklara sahip olması ve merkeziyetsiz internet – dağıtık finans ürünleri ile bağlantı kurabilmesi amacıyla geliştirilen BiLira, 23 Aralık 2019 tarihinde, üç kurucu ortağı olan Sinan Koç (CEO), Murat Fırat (CTO) ve Vidal Arditi’nin (COO) ev sahipliğinde, Inkube Blockchain Hub organizatörlüğünde gerçekleştirildi.

BiLira, kullanıcılarına her zaman, 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmelerini ve 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya dönüştürebilmelerini sağlıyor. Ethereum ağı üzerine kurulu ilk stabil kripto para birimi olan BiLira, tüm ERC-20 standart dijital cüzdanlarla uyumlu altyapıya sahip.

Şu aşamada aralarında Garanti BBVA, VakıfBank, Fibabanka, TurkishBank’ın yer aldığı Türkiye’nin önde gelen bankalarıyla da çalışan proje, Aralık ayı başında aldığı yatırım desteği ile finans dünyasında adını duyurmuştu. Duyurduğu günden bu yana geçen sınırlı zamanda 1,139,142.2401 TRYB dolaşıma girdi.

“Blokzincir teknolojisine Türkiye’den başarı hikayeleri eklemek İstiyoruz”

Türkiye’nin dijital varlık kullanımına ve yeni teknolojilere çabuk adapte olabilmesinin yattığını söyleyen BiLira CEO’su Sinan Koç “Dünya blokzincir teknolojisine, Türkiye’den başarı hikayeleri eklemek istiyoruz” açıklaması ile BiLira’nın stabil kripto para birimi geliştirme teknolojisinin altında yatan temel misyonunu açıkladı.Koç, ayrıca “Öncelikli amacımız geleceğin merkeziyetsiz finans kavramını önce Türkiye’ye anlatmak, sonra Türk Lirası’na teminatlı BiLira ile kullanım pratikleri kazandırmak ve bu ekosistemle köprü kuracak yollar açmak. Bu sayede geleceğin finansı hayatımıza girdiğinde ülkemizin buna hazır olmasını sağlamak” ifadeleri ile BiLira takımının bakış açısını özetledi.

BiLira şu an listelendiği, Coiny Pro, FTX Global ve merkeziyetsiz Uniswap’ın ardından, farklı kripto para borsalarında da yer almak ve kullanıcılarına farklı dijital varlıklara karşı takas imkanı sunmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Bu gelişmeler tamamlandıkça, kullanıcılar varolan itibari paralarını dijital bir ortamda bir varlığa çevirebilecek, bu parayı değer kaybetmeden birebir o dijital varlığın arkasında yatan itibari para birimine dönüştürmeyi deneyimleyebilecek.

Günümüzde, takas, para transferi veya ödeme işlemi için ihtiyaç duyulan aracı kurum gerekmeden bu işlemleri yapmaya başlayabilen kullanıcı, kendi finansal varlıklarını yüzde 100 kendi kontrol edebilecek.

Öte yandan BiLira sahip olduğu teknolojisinin odağına şeffaflığı koyuyor. Bu şeffaflık sayesinde tüm hareketlerin halk tarafından istendiği an takip edilmesi sağlanıyor. BiLira üzerinde yapılan tüm işlemler blokzincir takip sistemi olan Etherscan.io üzerinden takip edilebiliyor: https://etherscan.io/token/0x2c537e5624e4af88a7ae4060c022609376c8d0eb

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu