Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Görevinden Alındı!

Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alındı.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na sadece 20 ay içerisinde dördüncü başkan atandı. Kısa süre önce görevine getirilen Naci Ağbal, 19 Mart gecesi yayınlanan bir kararname ile görevinden alındı.

Ağbal Yerine Kavcıoğlu Atandı

Ağbal’ın yerine ise eski milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Murat Uysal’ın yerine getirilen Ağbal, Kasım 2020 ve Aralık 2020 dönemlerinde toplamda 675 baz puan faiz artışı getirerek aslında dövize karşı TL’nin durağan bir pozisyon çizmesine yardımcı oldu.

Son olarak PPK toplantısında 200 baz puanlık ek bir faiz arttırım kararı daha alan Ağbal’ın bu faiz arttırma kararları nedeniyle görevinden alındığı kulislerde vurgulanmakta.

Ağbal ise konu hakkında 04.20’de Twitter üzerinden bir teşekkür paylaşımında bulunarak görevden alındığı için şükranlarını sunduğunu vurguladı. Piyasaların hafta sonu dolayısıyla kapalı olması ise bu değişimin etkilerinin henüz görülmesini engelliyor.

Dolar Bundan Nasıl Etkilendi?

BtcTürk kripto para borsasındaki USDT/TRY işlem çiftine bakıldığında ise kurun 7,30 seviyesinde olduğu görülmekte. Faiz arttırım kararı öncesinde 7,50 TL seviyesinin üzerinden işlem gören dolar kurunun bu kararın etkisi ile pazartesi yükseliş yaşayabileceği tahmin edilmekte.

Buna ek olarak göreve yeni getirilen Kavcıoğlu’nun daha önceki yazılarında faiz arttırımına karşı bir tutum sergilemiş olması da yakında faiz indirimi gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu