blank
Bitcoin

Türkiye Merkezli Yatırımcıların Yeni Rotası: Gram Altın!

Türkiye merkezli kripto para birimi yatırımcılarının yeni yatırım aracı olarak tercih ettikleri altın son dönemde çok daha fazla ilgi görüyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin’e oranla son dönemde yatırımcılar altını çok daha fazla tercih etmeye başlamış durumdalar. Bitcoin yerine altını tercih eden yatırımcıların oranı çok daha fazla olmasına rağmen özellikle bu dönemde altının değer kazanmasına bağlı olarak daha fazla dikkat çektiği belirtiliyor. Bitcoin fiyatı son dönemde 9.200 dolar ortalaması ile kendisine alıcılar ve satıcılar bulmaya çalışırken, altın ise 400 TL sınırına yakın bir şekilde %5’in çok üzerinde kısa vadede değer kazanması ile biliniyor.

blank

Bitcoin’e alternatif olarak altını seçenlerin oranı her zaman çok daha fazlaydı. Yatırımcılar özellikle de son yıllarda BTC’nin çok daha fazla değer kazanması ve daha fazla sayıda insanın ilgisini çekmesine rağmen altını geçebileceğine olan inançlarının çok düşük olduğunu dile getiriyorlar.

Altın Çok Tutuluyor!

Çok fazla tutulan yatırım araçlarının en başında altın geliyor. Döviz yatırımı tüm dünyada hem ödeme aracı, hem de yatırım aracı olarak bakıldığında ilk sırada gelse de, sadece yatırım aracı olarak bakılacak olduğunda altının ilk sırada rekor kırdığını ve ilk sırada gelen yatırım aracı olduğunu görebilmek mümkün. 400 TL seviyesinde olan gram altına son dönemde rekor talep patlaması yaşanırken, Bitcoin ise son dönemde 9.200 dolara düşmüş durumda ve daha düşük seviyeleri de gördüğü için “altın vs Bitcoin” karşılaştırmasında özellikle geride kalıyor.

Özellikle BTC yatırımına korkuyla yaklaşan kişiler altını daha güvenilir bir yatırım olarak görürken, kripto paralar tarafında fiyatların düşüş ve kararsız yönlü devam etmesi yatırımcıları bu alandan uzaklaştırıyor. Ancak ciddi yükselişlerin yakın zamanda mutlaka başlayacağı ve özellikle de orta uzun vadede BTC’nin altından kat kat daha fazla kar getirebileceğine bazı uzmanlar neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu