binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerTürkiye'de Kripto Para Düzenlemesinde Yeni Gelişme

Türkiye’de Kripto Para Düzenlemesinde Yeni Gelişme

Bu hafta Meclis'e sunulması beklenen düzenlemede kripto paralarda kaldıraçlı işlemlerde bir yasaklama gelebilir.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto varlıkların yasal düzenlemeleri ve tanımlamaları üzerine hazırlanan kanun teklifi, son rötuşlarıyla birlikte Meclis’e sunulmaya hazır hale geldi. Bu hafta Meclis’e sunulması beklenen teklif, kripto varlıklarla ilgili açığa satış ve kaldıraçlı işlemleri yasaklayacak.

Kripto varlıklar, “gayri maddi varlıklar” olarak ilk defa tanımlanacak ve bu sayede işlemler daha şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Meclis’e sunulacak olan yasa teklifi, kripto varlıkların geniş çaplı tanımlamasını uluslararası kuruluşların tanımlarıyla uyumlu hale getirecek.

İhraç esaslarının belirlenmesi konusunda yetki, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) verilecek. Alım-satım platformlarının lisanslama ve denetim süreçleri de SPK tarafından yönetilecek. Hizmet sağlayıcılar için finansal kuruluşlara benzer asgari faaliyet şartları getirilecek.

İlgili Haber  Büyük Gün Geldi: Çarşamba Günü Bitcoin ile İlgili Çok Önemli Veri Açıklanacak!

Platformlarda yapılan tüm transfer işlemleri kaydedilecek ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından belirlenen düzenlemelere uygunluk sağlanacak. Kripto varlıkların fiyatlarında ani ve büyük dalgalanmalar yaşanabildiği için, riski artıran kredili işlem, açığa satış ve kaldıraçlı işlemler yasaklanacak.

Yurtdışındaki uygulamalarda da benzer yasaklar ve sınırlamaların getirildiği belirtiliyor. Yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği konularında ise ikincil düzenlemeler yapılacak ve bu konuda SPK’ya yetki verilecek.

Kripto varlık yatırımlarının riskli doğası nedeniyle, alım satım işlemleri için sigorta mekanizması oluşturulmayacak. Bu işlemler, yatırımcı tazminatından muaf tutulacak. Yasa taslağında, “izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılığı” suçu tanımlanıyor ve SPK’dan izin almadan faaliyet gösterenlere ceza uygulanması öngörülüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail