BitcoinHaberler

Türkiye’de Uygulanacak Kripto Para Vergisi Hangi Oranda Olacak? Tanınan Avukat Yorumladı

Avukat Oğuz Evren Kılıç, Türkiye'deki kripto para vergilendirme senaryolarını ele aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün yaptığı açıklamada Bitcoin ve kripto paraların farkında olduklarını belli etti. Elvan, Bitcoin ve kripto paralara yönelik çalışmaların başladığını belirtti. Elvan’ın bu açıklamasından önce ise bakanlık tarafından benzer bir basın açıklaması yayınlanmıştı. Bütün bunlar ise Türkiye’deki kripto para sektöründe kripto paraların vergilendirilmesi endişesini doğurdu. Peki uzmanlara göre söz konusu vergilendirme nasıl olabilir?

Avukat Oğuz Evren Kılıç Yorumladı: Kripto Para Vergilendirmesi Nasıl Olacak?

Kripto para camiasının yakından tanıdığı ünlü hukukçu Avukat Oğuz Evren Kılıç, bu konu hakkında kendi yorumunu paylaştı. Kılıç, kripto para vergilendirmesinin menkûl sermâye irâdı için uygulanan vergi oranlarına benzeyebileceğini ima etti. Bunun kendi tahmini olduğunu belirten Kılıç, vergilendirme oranlarını da içeren bir tablo yayınladı.

Kılıç bunun devamında ise Bakan Elvan’ın açıklamaları hakkında bir yorumda bulundu. Kılıç, ilerleyen günlerde Türkiye’deki kripto para sektörünü bekleyen değişiklikleri şu şekilde sıraladı:

Çok şükür ki, #dijital #para ile #kripto #para farkını idrâk etmiş ve bunu vurgulayan bir devlet görevlisi varmış… Devletin #kripto #para konusunda yapacağı bellidir, telâşa gerek yok: Borsalara ve yatırım danışmanlığına sertifikasyon, yatırımcıya vergi ve KYC zorunluluğu.

Kripto para borsalarına KYC zorunluluğu aslında bir süredir dünya çapında uygulanıyor. Buna ek olarak Türkiye’de vergi ve yatırım danışmanlığı sertifikasyonunun getirilmesi ise dünya çapında benzer adımlar atacak ülkelere örnek olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
8 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Adem

Kardeşim yüzde iki alin iste yüzde 30 nedir. Zaten 100-200 tl için kriptopara kullaniyoruz onuda alın elimizden

Kara

İyi de misal ben 2017de 30bin dolar attım bu piyasaya bitcoin düştü param 2000 dolar kaldı. Şimdi şimdi hala 18000 dolar oldu. Ben bu parayı çeksem nasıl vergi vereyim. %40 vergiye nah girer millet bu piyasaya. Oluru belli her al sattan binde 1 vergi al işte olsun bitsin. Diğer türlü ben hayatta ülkeye getirmem paramı.

Selo

Küçükten az büyükten çok vergi alınsın adaletli olunsun, insanlar buraya umut için giriyor çok yüksek vergiler alınmasın ilk etapta

Mustafa

Zarar edince de zararı karşılayacaklar mı?

Volkan

Şalvarı şaltak osmanlı
Eğeri kaltak osmanlı
Ekende yoğ, dikende yoğ
Yemede ortak osmanlı’

Yıl 2021 ama değişen bir şey yok…

Hakan

Kulağımızın arkası kaldı bi

Anonim

Zengini zengin etme süreçleri devam edçek yani

Şiyar

Devlet bey zarara yüzde kaç veriyor


Başa dön tuşu