Kripto HaberleriHaberlerBitcoin Yükselecek Mi? - Başkan Trump Yaptırımları Açıkladı

Bitcoin Yükselecek Mi? – Başkan Trump Yaptırımları Açıkladı

Takip et

ABD Başkanı Donald J. Trump tarafından Türkiye’ye özel olarak uygulanacak olan yaptırımlar açıklandı. Yaptırımların Türk ekonomisini felç edecek olan yaptırımların ilk paketi olduğu ve bundan sonra gelecek yaptırımların ise eğer Türkiye bu konuda adım atmaya devam ederse daha ağır ve daha sert olacağı açıklandı. Türkiye’de dolar yatırımı yapan yatırımcılar ise yakın zamanda dolar kuru ne olacak ve Bitcoin ne kadar olacak? Sorusu ile karşı karşıya buldular kendilerini. Bitcoin satın almaya korkan veya Bitcoin yerine dolar kuruna yatırım yapmanın daha iyi bir seçenek olabileceğini düşünen yatırımcıların sayısı artarken, kripto paralara sahip olanlar ise bu tür Türkiye’ye özel olarak uygulanacak yaptırımların Bitcoin fiyatını etkileyip etkilemeyecek olduğu konusunu merak etmekteler.

Bitcoin’i direkt olarak veya dolaylı olarak ilgilendirmeyen ABD Başkanı Donald J. Trump yaptırımlarının Türk yatırımcılar eğer ki büyük oranlarda Bitcoin alırlar ve milyarlarca dolarlık bir Bitcoin yatırımı yapılırsa bu durumda Bitcoin fiyatının rekor kırması değil ama yükselmesi mümkün olabilir. Ancak bu yaptırımlar sadece Türkiye özelinde uygulanacak ve Türkiye dışında hiçbir ülke için uygulanmayacak. Ayrıca yaptırımlar arasında Türkiye’den kripto para borsalarına erişimi sınırlandıracak bir yaptırım olmadığı için kripto paralar yine istendiği gibi Türkiye’de ikamet eden herkes tarafından istendiği kadar satın alınabilecek.Başkan Trump’ın açıklaması şu şekilde:

Yakında, Türkiye hükümetinde şu anda ve geçmişte görev yapan yetkililere ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda istikrarı bozan eylemlerine katkıda bulunan kişilere yönelik yaptırımlara izin veren bir Başkanlık Kararnamesi çıkaracağım.

Türkiye’den çelik ithalatında gümrük vergileri yüzde 50’ye, yani mayıs ayındaki indirimden önceki seviyeye çıkarılacak. Ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılması için yürütülen müzakereler derhal durdurulacak. – ABD Başkanı Donald Trump.

Bitcoin Yükselmez

Bitcoin ABD Başkanı Donald J. Trump tarafından alınan karar sonrasında yükselmez. Nitekim birkaç dakika öncesinde alınan bir karar olmasına rağmen henüz Bitcoin fiyatında 1 kaç dolar değişim dışında ki bunlarda normal her zaman olan değişimler dışında farklı bir değişim görülmedi. Kripto para birimi yatırımcılarının dolar alması ve Bitcoin’e bu dönemde ilgi göstermek yerine kısa süreli olarak bir vadeli yatırım yapmayı düşünüyorlarsa Bitcoin’e göre daha iyi bir tercih olan dolar kuruna yönelmeleri doğru karar olabilir.

Bitcoin 8.300 dolardan alıcı bulurken, 10.000 dolara bile yükselmesinin gelecek yılı bulabileceği, bunun ise Türk yatırımcıların dolar açısından Bitcoin satın alırlar ise yine dolar kurundan kazanç elde etmiş olsalar bile Bitcoin açısından beklenmeyen fiyat düşüşleri olabileceği ve 4.000 dolara kadar yıl sonuna kadar gerileme yaşayabilecek olduğu iddiaları sebebiyle kısa süreli daha garantili olan dolar dururken yatırım yapmak pek iyi olmayabilir.

9000 doların altına düşmesinden bu yana hala düşüş trendinde olan ve trendini yükseliş yönüne çeviremeyen BTC, her ne kadar çoğu kişi tarafından olumsuz öngörüler alsa da, sene sonuna doğru ve 2020 senesinde BTC’nin ciddi yükseleceğini iddia eden analistlerin sayısı da bir hayli fazla. Bu konudaki yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin 3, 6 ve 12 Aylık Fiyat Tahmini

Kripto para satın alan Türk vatandaşlarının bu dönemde İran veya Venezuela gibi ABD Başkanı Donald J. Trump yaptırımı sonrasında etkilenmesi ilk yaptırım paketinde mümkün olmayabilir. Ancak bundan sonraki uygulanacak yeni devasa yaptırımlarda ise kripto para borsalarına bu konuda verilecek olan bir ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılacak uyarı sonrası yabancı ABD ve AB merkezli kripto para borsalarına erişimde sorunlar olabilir. Kesin olarak erişim engeli olur veya Türklerin ABD yaptırımlarından dolayı kripto para birimlerine yabancı kripto para birimi borsalarında erişiminin sınırlandırılacağını söylemek absürt ve yersiz olabileceği için bekleyip görmek gerek.

*Bahsi geçen yaptırımlar ABD Başkanı Donald J. Trump tarafından Twitter hesabından açıklanmış olup kongre kanadından gelecek daha büyük devasa yaptırımların bir süre sonra açıklanacak olduğu beklentisi mevcut. ABD’li siyasiler yaptırımlara destek veriyorlar ve ilk kez bu kadar büyük yaptırımlarda ortak noktalarda anlaşmaya karar verdiler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları