BitcoinHaberler

Ukrayna e-Bankası, Müşterilerine Bitcoin (BTC) Hizmeti Sunmak İçin Onay Bekliyor

CBDC araştırmalarına devam eden Ukrayna, Çin'in aksine Bitcoin konusunda olumlu bir tavır çiziyor.

Bir tarafta dünya devi ülkelerin CBDC yarışı sürerken diğer yanda Bitcoin ticaretini hayatlarına daha fazla entegre etmek isteyen ülkelerin kıyasıya rekabetine tanık oluyoruz.

El Salvador’un kripto tarihinde bir ilk olan Bitcoin atılımı birçok ülkeyi Bitcoin’le ticaret yapmaya heveslendirmiş görünüyor. Nitekim bu kervana Ukrayna da katılmak üzere.

Kullanıcılarına Bitcoin ile ticaret yapmayı mümkün kılacak bir banka kartı sunmaya hazırlanan Ukrayna bankası Monobank’ın, söz konusu hizmet için Ukrayna Ulusal Bankası’ndan onay istediği öğrenildi.

Ülkenin ileri gelen yerel e-bankalarından olan Monobank’ın kurucu ortağı Oleg Gorokhovsky bir kripto para alım satım platformuyla pilot entegrasyonunu tamamladıklarını duyurdu. Bu entegrasyon sayesinde kullanıcıların banka kartlarıyla Bitcoin ticareti yapmalarının mümkün hale geleceğini belirten Gorokhovsky, Ukrayna Ulusal Bankasından onay almaları halinde içinde bulunduğumuz ay hizmete başlayacakları bilgisini paylaştı.

Ağustos 2020 itibarı ile 2,5 milyondan fazla müşterisi olan Monobank 2017 yılından beri hizmet vermeyi sürdürüyor.

Bitcoin yanlısı tavırlarıyla tanınan Gorokhovsky, daha önceki paylaşımlarında yüklü miktarda Bitcoin’e sahip olduğu sinyalini vermiş ve lider kripto para birimine olan inancını BTC’nin önümüzdeki sene 100 bin dolara ulaşacağını söyleyerek dile getirmişti.

Ukrayna CBDC’yi Bitcoin’i de Destekliyor

Ukrayna parlamentosu, geçtiğimiz hafta dijital para birimleriyle ilgili bir dizi düzenlemeyi de kapsayan yeni bir yasa tasarısını kabul etmesiyle gündeme geldi. Öte yandan Ukrayna hükumeti, bu yılın başında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak amacıyla Stellar Geliştirme Vakfı (SDF) ile bir araya gelmiş ve CBDC platformu olarak Stellar (XLM) ağını seçtiklerini açıklamıştı.

2017 yılından beri CBDC’ler hakkında araştırma yaptığı bilinen Ukrayna hükumeti, Çin’in izinden giden ülkeler arasında yer almasına rağmen Bitcoin’e olan olumlu tavırlarıyla daha geniş bir vizyona ev sahipliği yapıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu