HaberlerStellar

Ukraynalı Banka Ödemelerde Stellar (XLM) Ağını Kullanacak!

Stellar bankaların odağında olmaya devam ediyor.

Dünya çapında neredeyse tüm ülkeler bir merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) araştırmalarını ve denemelerini arttırıyorken bir CBDC haberi de Ukrayna’dan geldi.

Ukrayna’nın en eski ticari bankalarından biri olan Tascombank, yaptığı açıklamada ulusal para birimi Grivna’nın dijital versiyonunu test etmeye hazırlandığını duyurdu.

Stellar ağı üzerinde oluşturulup test edilecek elektronik Grivna pilot uygulaması, dijital para biriminin kamu çalışanlarının maaş bordrosu, eşler arası ödemeler ve tüccar ödemelerindeki etkinliğini test edecek.

Tascombank’ın e-ticaretten sorumlu başkan yardımcısı Valeriy Danilenko, pilot uygulamanın Dijital Dönüşüm Bakanlığı (MDT) tarafından desteklendiğini ve Ukrayna Merkez Bankası gözetiminde olduğunu söyledi.

Danilenko, elektronik Grivna testi için “Makul olan en kısa sürede bir pilot uygulama yapmayı hedefliyoruz ve bunun üzerinde Ukrayna’daki ortaklar ve paydaşlarla birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

MDT bakan yardımcısı Oleksandr Bornyakov ise pilot projenin “Ukrayna’da ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için bir sonraki önemli adım” olduğunu belirtti.

2022’de başlanması planlanan Elektronik Grivna pilot testi amacının açık bir blok zincirinde elektronik para basımını test etmek olduğu belirtildi.

Dijital para birimi uygulamaları için 2021 yılının başlarında çalışmaya başlayan Ukrayna hükümeti, bir merkez bankası dijital para birimi için ilk olarak Stellar Development Foundation (SDF) ile ortaklık kurmuştu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu