Altcoin

Ukrayna’ya Kripto Para Bağışı Yaparken Dolandırılmak Mümkün: Bu Kampanyalara Dikkat!

Ukrayna'ya bağış odaklı kripto para destek projelerinin büyük bir kısmı dolandırıcılık hedefine sahip.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşa karşı Ukrayna’ya destek göndermek isteyenler çoğunlukla kripto para birimlerini tercih etmekte. Kripto paraların sınır ötesi fonksiyonu bazen kullanışlı olsa da görünüşe göre bu sefer söz konusu durumu başkaları da kendi lehine kullanmak istiyor.

Buradaki başkaları ise tabii ki kripto para sektöründen fayda elde etmek isteyen dolandırıcılar. Aktarılan son bilgilere göre ise Ukrayna’ya yardım adı altında kurulan yapıların önemli bir kısmı dolandırıcılık hedefine sahip.

Ukrayna’ya Yapılan Bağış, Ukrayna’ya Gitmeyebilir

Blockchain araştırma şirketi TRM Labs tarafından aktarılan bilgilere göre, en azından 50 kripto para odaklı bağış şirketi “net dolandırıcılık” detayları içeriyor. TRM Labs söz konusu şirketlerin ve yapıların elde ettikleri fonları hiçbir şekilde Ukraynalı yetkililere göndermediğini vurguladı. Araştırmanın yazarları, bunların yine de toplam bağış hacminin küçük bir kısmına denk geldiğini ifade etti.

ukrayna

Aktarılan bilgilere göre özellikle kar amacı gütmeyen bağış kurumları 48 milyon dolar topladı ve bunun BTC ile ETH üzerinden geldiği belirtiliyor. Toplamda elde edilen fonların ise 50 milyon dolar civarında olduğu görülüyor.

TRM Labs, toplamda ise 33 kripto para biriminin kullanıldığını vurguladı. Ukrayna kısa süre önce toplam bağış miktarında ise devlet kanalları üzerinden gelen bağışlar da eklenince 100 milyon doları geçmişti. Özellikle son dönemde eklenen popüler altcoinler de bağış miktarlarında artış yaşanmasını sağladı.

İlgili Haber
Ukrayna Bağış Olarak Kabul Ettiği Kripto Paralara Dogecoin'i de Ekledi!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Hoca

Ukrayna’ya neden yardım ediliyor? Böyle birşey yok. Bunlar hepsi tuzak.


Başa dön tuşu