blank
Bitcoin

Uluslararası Ödemeler Bankası: El Salvador’un Bitcoin Kabulü “İlginç Bir Deneme”

BIS, El Salvador'un Bitcoin kabulü hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

El Salvador, Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Latin Amerika ülkesinin başkanı Nayib Bukele, Bitcoin 2021 konferansında yaptığı açıklamada ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi yapması için gerekli tasarıyı meclise sunacağını söyledi ve sunulan tasarı onay aldı.

Bitcoin’in Resmiyet Kazanması, Dikkat Çekiyor

Bitcoin henüz resmi para birimi olarak kullanılmaya başlanmadı ve bunun Resmi Gazete’de yayınlandıktan 90 gün sonra başlayacağı biliniyor. Buna rağmen El Salvador’a yönelik “tepkiler” şimdiden çığ gibi artmaya başladı.

IMF sözcüsü tarafından yapılan açıklamada El Salvador’un bu hamlesinin dikkat çekici olduğu vurgulanırken bunun bir dizi makroekonomik, mali ve yasal sorunları gündeme getireceği ifade edildi.

Şimdi ise Uluslararası Ödemeler Bankası cephesinden bir açıklama geldi. Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Bölümü Başkanı Benoit Coeuré, konu hakkında yaptığı açıklamada bunun çok ilginç bir deneme olduğunu ifade etti. “Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullanan Benoit, bu yüzden BTC’nin kesinlikle regüle edilmesi gerektiğini düşündüklerini de vurguladı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu