AltcoinHaberler

UST’nin Ardından Bu Stablecoin de 1 Dolara Olan Sabitliğini Kaybetti!

Terra platformunun stablecoini UST'nin 1 dolar olması gereken fiyatının çökmesinin ardından bir stablecoin daha düşüş gösterdi.

Deus Finance’in stablecoini DEI, 1 ABD dolarına sabitlenmiş fiyat oranını kaybetti ve bugün 0.54 dolara kadar geriledi.

Düşüş, geçtiğimiz hafta birçok algoritmik stablecoinin 1 dolara olan sabitliğini kaybetmesinin ardından geldi.

Algoritmik stablecoinlerin çalışma mekanizması, bu coinlerin otomatik olarak başka bir para biriminin fiyatına sabitlenmesine dayanıyor.

Algoritmik stablecoinler, Tether (USDT) ya da USD Coin (USDC) gibi coinlerin aksine bankada bulundurulan gerçek dolar ve eşdeğer varlıklar tarafından desteklenmiyor.

5.2 Milyar Dolar Piyasa Değerine Sahip Stablecoin DEI, 0.54 Dolara Kadar Geriledi

CoinMarketCap verilerine göre bu yazının yazıldığı anlarda yaklaşık olarak 5.2 milyar dolar piyasa değerine sahip olan DEI, Fantom (FTM) tabanlı bir merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi olarak biliniyor.

DEI’nin teminat oranı sürekli olarak gözleniyor ve arbitraj botları tarafından dengede tutuluyor. Botlar 1 dolarlık teminat tokenini düzenli olarak 1 DEI ile ya da tam tersi şekilde takas ediyor ve fiyatın sabit kalmasını sağlıyor.

Kullanıcılar 1 dolarlık teminatı kilitleyerek her daim 1 DEI mint edebiliyor. Bu teminat USDC, FTM, DAI, WBTC ya da DEUS ile USDC’nin kombinasyonu şeklinde olabiliyor.

Pazar günü 1 dolara olan sabit fiyatını kaybederek 0.97 dolar seviyesinden işlem gören DEI, bugün 0.54 dolara kadar geriledi. Bu yazının yazıldığı anlarda kısmen toparlanan coin, 0.70 dolardan işlem görüyor.

1 dolar seviyesinde olması gereken DEI’nin düşüşünü gösteren günlük grafik.

Deus geliştiricilerinin Telegram kanalından yaptığı açıklamaya göre, düşüşün nedeni, geçtiğimiz hafta UST’nin çöküşünün ardından kullanıcıların stablecoin havuzlarından paralarını çekmesi ve Nisan ayı sonunda yaşanan Deus Finance hack olayı olabilir.

İlgili Haber
Yaşanan Yeni Hack Saldırısı Sonrasında Bu Altcoinin Fiyatı Hızlı Bir Şekilde Eriyor!

Deus geliştiricileri, gelecekte bu tür bir olay yaşanmaması için borç token kullanımını içeren bir plan hazırladıklarını duyurdu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu