BitcoinEthereumHaberler

Uzun Vadede Bitcoin Mi? Ethereum Mu?

Yapılan yeni araştırma Ethereum'un "dünyanın ilk deflasyonist para birimi olma” yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Lider kripto para biriminin dünyadaki en önemli ve üstün değer deposu olduğu konuşulurken Avustralyalı üniversite araştırmacılarının raporu Ethereum’un Bitcoin’e göre daha üstün bir değer deposu olduğunu ortaya koydu.

Tüm kripto para birimleri arasında Bitcoin’in en üstün değer deposu olmasını sorgulayan Avustralyalı araştırmacılar Ethereum’un “dünyanın ilk deflasyonist para birimi olma” yolunda ilerlediğini ifade ettiler.

Araştırmacılar ayrıca ağustos ayında gerçekleştirilen EIP-1559 güncellemesiyle birlikte, ETH ağında ödenen işlem ücretlerinin bir kısmının yakılmaya başlandığına ve güncellemeden sonra dolaşımdaki arzı 118.583.580 olan ETH arzından 1 milyondan fazla ETH yakıldığına vurgu yaptılar.

Araştırmacılar bu bağlamda gerçekleşen EIP-1559 güncellemesinin ETH’yi potansiyel olarak dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’den daha iyi bir değer deposuna dönüştürmede bir araç olduğuna dikkat çekti.

Araştırmacılar halihazırda zaten Ethereum’un Bitcoin’den daha az enflasyonist olduğunu iddia ediyor.

“EIP-1559 güncellemesinden bu yana Ethereum oluşturma oranını yıllık olarak değerlendirdiğimizde, toplam Ethereum arzında beklenen artış sadece %0,98, bu da aynı dönemde neredeyse kesin olan Bitcoin arzındaki %1,99 artışın yarısından daha az.”

Uzun vadede ETH’nin Bitcoin’den daha iyi bir uzun vadeli değer saklama aracı olabileceğini vurgulayan Avustralyalı araştırmacılar Ethereum’un da yatırımcılar tarafından daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Son zamanlarda artan enflasyon nedeniyle enflasyon riskinden korunma aracı olarak Bitcoin’e olan ilgi artarken Bitcoin destekçilerinin BTC’yi “zor ve sağlıklı para” olarak değerlendirmesine karşılık Ethereum destekçileri ise ETH için “ultra sağlam para” benzetmesi yapıyor.

Ancak MicroStrategy CEO’su Michael Saylor gibi Bitcoin destekçileri ise Bitcoin’in hash oranı bakımından çok daha güvenli olması, sınırlı arzı ve protokolünün değiştirilememesi nedeniyle Bitcoin’in daha üstün bir değer saklama aracı olduğunu savunuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu