Kripto Para

Venezuela’da Kripto Para Vergisi Yasası Meclisten Geçti!

Kripto para kullanımının yaygın olduğu Venezuela'da, kripto paraların bundan böyle vergilendirileceği açıklandı.

Venezuela hükümeti, yabancı para birimleri ve kripto paralar ile yapılan işlemlerin vergilendirilmesi ile ilgili yeni yasayı onayladı.

Ülkenin Ulusal Meclisi tarafından onaylanan “büyük finansal işlemler” yasası ile birlikte, ülkenin ulusal para birimi ya da kendi kripto parası olan Petro dışındaki yabancı para birimleri ile gerçekleştirilen işlemlerden %20’ye kadar vergi alınacak.

Venezuela Hükümeti Kripto Para İşlemlerini Vergilendirecek

Venezuela hükümeti, onaylanan yeni yasa ile birlikte kripto paralar ve yabancı para birimleriyle yapılan işlem ve ödemeleri vergilendirecek.

“Büyük finansal işlemler” vergisi olarak adlandırılan vergi, ülkenin yıllardır ciddi derecede değer kaybeden ulusal para birimi Bolivar’ın kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yeni vergi yasası ile birlikte, kripto para ya da yabancı para birimleriyle yapılan tüm işlemler, herhangi bir alt limit olmaksızın %20’ye kadar vergilendirilecek. Hangi işlemin ne kadar vergilendirileceğini ise işlemin türü ve kişi ya da şirketler tarafından yapılması belirleyecek.

Ödenmesi gereken yüzde, Ulusal Meclisi’n yasayı resmi olarak yayınlamasından sonra ilan edilecek ancak ilk etapta %2.5 olarak başlanacağı tahmin ediliyor.

Venezuela’da Kayda Değer Oranda Kripto Para Kullanımı Var

Yerel ekonomist Aaron Olmos, ülkedeki vergilendirme kanununa kripto paraların da eklenmesi ile birlikte bu para birimlerinin ülkede transfer ve ödemeler için kullanımının öneminin de açığa çıktığını düşünüyor.

Buna rağmen ülkede yasaya gösterilen tepkilerin büyük çoğunluğu dolar nedeniyle gerçekleşti. Ülkede gerçekleştirilen finansal işlemlerin yaklaşık olarak %65’i ABD doları ile yapılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu