Kripto HaberleriBitcoinVenezuela'ya oranla kripto paralar daha iyi durumda

Venezuela’ya oranla kripto paralar daha iyi durumda

Takip et

Venezuela ekonomisinde yaşanan sorunlar ve ABD’nin ağır yaptırımları dolayısı ile ülkede yaşanan kritik ekonomik kriz tavan yapmış durumda. Ülkede kripto paralara erişim sınırlı bir şekilde sürerken, yeni yatırımcılar ve mevcut kripto para sahibi kişiler 1 milyar bolivar ödedikleri zaman 1 BTC sahibi olabiliyor.

Kripto para yatırımcılarının ülkede ciddi bir kriz yaşanmasından dolayı karlı oldukları ve sürekli olarak yükselen ve düşüş yaşayan Bitcoin karşısında bile güçlerine güç kattıkları basına yansıyor.

ABD’nin aşırı derece ağır yaptırımlar uyguladığı Venezuela ekonomisi tamamen çökmüş durumda ve ülkede yerli para birimi bolivar kullanılamaz hale gelmiş durumda. Sürekli olarak dolar karşısında gerileyen para birimine sahip olan Venezuela ekonomisinin, bu düşüşlerden en fazla fakir halkın etkilendiği ve zengin grupların parasının dolara yatırdıklarından dolayı zenginliklerin zenginlik, mal varlıklarına varlık kattıkları ve ülkede zenginlerin onlarca kat daha fazla kazançlı hale geldikleri ülkenin resmi raporlarına yansıyor.

Başkan Maduro yönetimi bu konuda önlemler almayı denemesine rağmen ekonomi ve savunma devi ABD’nin olağanüstü yaptırımları dolayısı ile aldığı önlemler yeterli olmuyor ve bu önlemlerin az olmasından dolayı birçok kişi ülkede siyasi olarak baskı altında tutuluyor. Bitcoin sahibi olan Venezuela vatandaşlarının dahi yaşadıkları bir takım problemler varken, ülkenin geçtiğimiz aylarda çıkardığı kendi kripto para birimi olan Petro’nun kullanımı günden güne daha fazla yaygın hale gelirken, ülkede Petro kullanımı yaygın olsa bile bu yaygınlık sadece bakkaldan bir ekmek alacak kadar yaygın.

Bolivar her dakika değer kaybediyor

ABD’ye karşı gelmesi ve ABD ile masaya oturmak yerine isteklerin tam tersini yapması, sürekli ABD yönetiminin açıklamalarına karşı çıkması dolayısı ile Venezuela yöneticilerine de yaptırım uygulayan ABD ve Avrupa Birliği bu yaptırımların dozunun artması ile birlikte ülkede yerli para birimi Bolivar’ın daha da fazla değer kaybetmesine sebep oluyor. Başkan Maduro, ABD’nin yaptırımlarını birkaç aydır kripto paralar ile yenebilecek olduklarını halkına empoze etmeye çalışsa da Petro‘nun ABD’de yasaklanması ve ABD’nin Petro üretimi ve kullanımını dikkatle izliyor olması ülkede birçok kişinin Petro’yu tercih etmek yerine dolar veya bolivar tercihinden dolayı kripto paralarda ülkede aslında o kadar çok fazla ilgi görmüyor.

Venezuela kripto paralar karşısında değer kaybediyor

Dolar ile alınabilen kripto paralar her gün daha fazla değer kazandığı ve Bolivar dolar karşısında sürekli olarak değer kaybetmesinden dolayı Bitcoin alabilmek Venezuela vatandaşları için çok daha fazla zor hale gelmeye başladı. Yatırımcıların dolar karşısında sıkı bir şekilde değer kaybeden Bolivar dolayısı ile ülkenin kripto paralar karşısında bile değer kaybetmesi olumsuzlukları beraberinde getiren gelişmeler olarak gösterilmekte.

Kripto para sahiplerinin Venezuela’da yatırımlarını korudukları ve koruyabildikleri her gün daha fazla kar ettikleri ve daha fazla değer kazandıkları, Bitcoin düşüşlerinden bile Bolivar düşüşü kadar etkilenmedikleri acı bir tablonun ülke için gerçek olduğunu ve kripto paraların ekonomisi batan ülkeler karşısında ne kadar fazla değerli kalabildiğini gösteriyor.

Kripto paralar için bir yaptırım uygulanamıyor olması ve isteyen herkesin ulaşabilecek olmasının etkileri dolayısı ile yatırımcıların Venezuela’da ve diğer ekonomileri batışa geçen ülkelerde ilgi göstermesi, daha fazla kazanç sahibi olmalarında etkili oluyor.

Birçok kişinin yatırım yaparken dikkatle hareket etmesi gereken bir konu ise Venezuela’da ve diğer ülkelerde yatırımlarını yaparken dikkat etmeleri gereken Bitcoin tutarının düşük olduğu zaman ve dolar kurunun daha düşük olduğu zaman yatırım yapılması gerektiği olmalı. Dolar kuru ne kadar yüksek olursa Bitcoin fiyatı da bir o kadar daha fazla değerli olacağı unutulmamalı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları