Kripto HaberleriEkonomiWall Street Uzmanları 22 Mart'taki FED Faiz Kararı Hakkında Görüş Bildirdi

Wall Street Uzmanları 22 Mart’taki FED Faiz Kararı Hakkında Görüş Bildirdi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bankacılık sektöründeki çalkantılara ve önümüzdeki belirsizliğe rağmen, piyasa fiyatlamalarına ve birçok Wall Street uzmanına göre FED önümüzdeki hafta büyük olasılıkla 25 baz puanlık bir faiz artışını onaylayacak.

Faiz beklentileri son iki haftadır yarım puanlık artıştan sabit tutulmaya ve hatta bir noktada FED’in faizleri düşürebileceğine kadar değişen, hızla gidip gelen bir seyir izliyor.

Genel Görüş FED’in 25 Baz Puan Faiz Artıracağı Yönünde

Bununla birlikte, FED Başkanı Jerome Powell ve diğer merkez bankası yetkililerinin, finans sektöründeki çalkantıların farkında olsalar da enflasyonu düşürmek için mücadeleye devam etmenin önemli olduğu mesajını vermek isteyecekleri konusunda bir fikir birliği oluşmuş durumda.

Bu da muhtemelen 25 baz puanlık bir artış şeklinde olacak ve bunun yanında önlerinde önceden belirlenmiş bir yol olmadığına dair güvence verecekler.

Channel Capital Research’ün kurucusu ve baş yatırım stratejisti Doug Roberts, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bir şeyler yapmak zorundalar, aksi takdirde güvenilirliklerini kaybederler. 25 yapmak istiyorlar ve 25 bir mesaj gönderiyor. Ancak bu gerçekten de Powell’ın kamuoyu önünde ne söyleyeceğine bağlı olacak. … Herkesin bahsettiği 180 derecelik değişimi yapacağını sanmıyorum.”

Piyasalar FED’in faiz artırımına gideceği konusunda büyük ölçüde hemfikir.

FED fonları vadeli işlem sözleşmelerini referans alan CME Group verilerine göre, Cuma öğleden sonra itibariyle çeyrek puanlık bir artış ihtimali yaklaşık %75’ti. Diğer %25’lik kısım ise politika yapıcıların bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce başlayan agresif sıkılaştırma kampanyasından geri adım atabileceğini öngörerek artırım yapılmayacağı yönünde görüş bildirdi.

Bununla birlikte Wall Street Journal’ın baş ekonomi muhabiri Nick Timiraos yaptığı açıklamasında, “FED’in 25 baz puan artış veya sabit tutma kararı muhtemelen önümüzdeki günlerde piyasanın vereceği tepkiye göre belirlenecek” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları