AnalizBitcoin

Washington Piyasaya Para Pompalıyor: Bitcoin Yüzde 15 Geriledi! Şimdi Ne Olacak?

Washington, D.C. yönetimi son günlerde milyarlarca dolar değerinde önlemler almaya başladı. Amerikan ekonomisinin çok iyi olduğunu belirten Başkan Trump yönetimi bu sayede kullanabilecek trilyonlarca dolarlık rezervleri olduğundan bahsetmişti.

Her geçen saat daha fazla insanı etkisi altına alan corona virüsü salgınından dolayı ABD’de önlemler artıyor. Washington, D.C. yönetimi ise virüsün en çok etkilediği alan olan ekonomi alanında bazı adımlar atmaktan geri durmuyor. Avrupa ve diğer ülkeler corona virüsünden dolayı büyük bir parasal sorunlarla karşı karşıya kalabileceklerini düşünürken, dünya ekonomisinin ilerleyen günlerde çok daha zor durumlarla karşılaşabileceği tartışılıyor.

ABD yönetimi bugüne kadar sadece 14 gün içerisinde 5 trilyon dolarlık adım attı ve piyasayı 5 trilyon dolarla destekledi. FED yönetimi faizleri %0’a kadar ani bir kararla indirdi. FED yönetiminin aldığı bu karar dolar kurunu diğer para birimleri karşısında düşürmezken herkesin beklediği eylemler gerçek olmadı.

Borsalar bugün de büyük düşüşler yaşarken, bugüne kadar borsalar toplamda tam 14 trilyon dolar (büyüklüğü anlamak açısından ABD’nin toplam borcu 20 trilyon dolar, Türkiye’nin 2020 yılı yıllık giderleri toplam bütçesi ise 156 milyar dolar) değer kaybetti.

En Beklenmedik Tepki Bitcoin’den Geldi

Bitcoin bu dönemde en fazla kaybeden yatırım araçlarından biri oldu. Ne petrol, ne altın, ne döviz kurları Bitcoin ve altcoinler kadar büyük kayıplar yaşamadı. Bitcoin’de yaşanan kayıp ay başından itibaren yüzde 50’leri bulurken, petrol fiyatları %30 düştü, döviz kurları ise hiçbir düşüş yaşamadı aksine değer kazandı.

Bu dönemde yine borsalarda genel yaşanan düşüşler %25’i geçmezken, kripto para birimlerinin bu kadar büyük düşüşler yaşaması “en güvenilir yatırım Bitcoin ve kripto para birimleridir” diyenlerin iddialarının gerçek olmadığını ortaya net bir biçimde koydu. (Bu dönemde bazı hisse senetleri yüzde 50’den bile fazla gerileyerek batma noktasına geldi.)

Bilindiği gibi Bitcoin bu senenin başlarında yaklaşık 7.000 dolar seviyelerinden hareket ederek 10.000 dolar üzerini görmüş ve yatırımcısına kısa sürede yüzde 30’luk kar sağlamıştı. Analizlerimizde çokça kez bahsettiğimiz gibi halving öncesi fiyatlanma olarak tabir ettiğimiz bu yükselişin ardından kar satışları sebebiyle halving tarihine kadar (mayıs ayına kadar) bir düşüş bekliyorduk. Bu dönemde dünyanın içinde bulunduğu durum da BTC’deki satışlarla birleşince ciddi düşüşler görülmüş oldu.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

BTC’deki günlük kayıplar an itibarı ile yüzde 15 seviyelerinde olurken, ilerleyen dönemlerde dünya ekonomisinin 2008 yılındaki krizden bile daha büyük bunalıma gireceği ve Bitcoin’in tam da bu noktada kendini göstereceğini düşünülüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu