BitcoinHaberler

WSJ: “Türkler Bitcoin ve Tether’e Sığındı”

Türklerin kripto para birimlerine olan ilgisi arttı.

ABD’nin ana akım medya kuruluşları arasında yer alan The Wall Street Journal’da Türklerin kripto paralara ilgisine dair bir makale paylaşıldı.

Bugün yayınlanan makalede bu ilginin arkasındaki en büyük neden olarak son aylarda Türk lirasında yaşanan değer kaybı gösterildi.

“Analiz şirketi Chainalysis’e göre 2021’in dördüncü çeyreğinde TL dolara karşı değer kaybederken, TL ile kripto para ticareti imkanı sunan üç borsanın günlük hacimleri 1.8 milyar dolara yükseldi.

Bu işlem hacimleri Uluslararası Ödemeler Bankası’nın günde yaklaşık 71 milyar dolarlık Lira işlemi bulunduğuna dair 2019 raporuna kıyasla hayli mütevazi olsa da, önceki 5 çeyrekte görülen işlem hacimlerinin her birinden daha yüksek.

Türkler özelikle değeri dolara sabitlenmiş stablecoinlerle işlem yapıyor. CryptoCompare’e göre bu sonbaharda TL, Tether karşısında en çok işlem gören devlet para birimi oldu.”

Makalede kripto para birimlerine artan ilginin artan enflayon ve hükümete güven sorunları ile ilgili olduğu belirtildi.

Artan yatırımcı ilgisinin günlük hayatta da etkisinin görüldüğü belirtilen makalede şu ifadeler yer aldı;

“Türkiye’nin en büyük şehri ve ticaret merkezi olan İstanbul’da, tramvaylarda, reklam panolarında ve şehirdeki iki havalimanından birinde kripto para borsası reklamları var.

Kapalıçarşı, tüccarların döviz ve altın sattığı yerlerin yakınındaki ara sokaklarda saklanan Bitcoin satan dükkanlarla dolu.”

Chainalysis’e göre Aralık ayındaki TL işlemlerinin yarısından fazlası Tether ile ilgili olarak gerçekleşti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu