blank
HaberlerXRP

XRP İçin Yine Aynı Gün, Yine Aynı Hareket: Fiyatın Yükselişi Durdu

XRP fiyatı, kilidi açılan 1 milyar adet XRP nedeniyle yine değer kaybetti.

Her ayın ilk günü, XRP yatırımcılarının kabusu haline geldi. Ripple‘ın elindeki milyarlarca adet XRP’nin bulunduğu emanet cüzdanının kilidi her ayın ilk gününde açılıyor ve 1 milyar XRP farklı cüzdanlara transfer ediliyor. XRP fiyatı son 24 saat içerisinde %20’ye yakın yükseliş elde etse de bu haberin gelmesinden ve 1 milyar XRP’nin kilidinin açılmasından sonra yeniden kızıla döndü.

1,6 Milyar Dolarlık XRP Piyasaya Sürüldü

Ripple Labs, 1,6 milyar dolar değerinde XRP’nin kilidini açtı ve fiyat dünden bu yana %4,1 değer kaybetti. Talep ve arz dengesi dikkate alındığında Ripple’ın sirkülasyondaki XRP arzına 1 milyar adet daha XRP eklemesi aslında düşüşün nedenini açık bir şekilde ortaya koymakta. Buna rağmen yatırımcıların kapıldığı panik de XRP fiyatının düşüşünde etkili olabilir.

Peki Ripple Neden Her Ay 1 Milyar Adet XRP’nin Kilidini Açıyor?

Aslında ilk başta ücretsiz bir şekilde dağıtılan XRP’lerin piyasada satış baskısı oluşturma ile başlayan bu süreç şu an yatırımcıların zararına ilerliyor. Ripple Labs, toplam 100 milyonluk XRP arzının %55’ini emanet cüzdanında kilit altına aldı. 2017 yılının sonunda yapılan duyuruda ise her ay 1 milyar XRP’nin kilidinin açılacağı ve bunun XRP yatırımcıları için sirkülasyona sokulacağı vurgulanmıştı. Yani Ripple normalde piyasada olan XRP’leri kilit altına alarak satış baskısını azaltmak istedi.

XRP fiyatını şu an etkileyen en büyük etmen ise devam eden SEC davası olarak biliniyor. Dava devam ederken piyasaya XRP sürülmesi ise yatırımcıların tepkisini çekiyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu