Kripto HaberleriAltcoinXRP ve XRPL Merkezileşiyor Mu? Ripple Yöneticileri Tartışmalara Yanıt Verdi!

XRP ve XRPL Merkezileşiyor Mu? Ripple Yöneticileri Tartışmalara Yanıt Verdi!

Takip et

XRP Ledger ve ona güç veren kripto para birimi XRP‘nin merkezileştirilmesine ilişkin yeni bir tartışma ortaya çıktı. Bu tartışma son iki gündür devam ediyor.

Ripple’ın eski Geliştirme Direktörü Matt Hamilton ve şirketin mevcut CTO’su David Schwartz tarafından söz konusu durumdan şüphe duyanların tezleri için karşı argümanlar sunuldu.

XRP Ve XRPL Merkezileştirildi Mi?

Gelir getirmeyen bir Blockchain olduğu tezine yanıt veren XRPL, doğrulayıcılara kazanç sunamıyor ve bu da bağımsız kişileri ağa katılmaktan caydırıyor.

Bir kullanıcı, kazanç eksikliğinin bağımsız doğrulayıcıların eksikliğine yol açtığını ve bunun da XRPL’nin Ripple ve ortakları tarafından ele geçirilmesi tehdidini doğurduğunu söyledi.

Hamilton ise, Blockchain’in gelirinin sıfır olduğunu, doğrulayıcıların ve kullanıcıların çıkarları aynı doğrultuda olduğu için onu merkeziyetsizleştiren şeyin de bu olduğunu kabul etti.

Alt doğrulayıcılar aracılığıyla ağı ele geçirme konusuna gelince, şirketin eski baş geliştiricisi Ripple’ın yalnızca benzersiz nodlar (UNL’ler) listesini kontrol ettiğini belirtti.

Ancak Ripple diğer doğrulayıcıları ele geçirmeye çalışırsa, diğer nodlar onları kendi UNL’lerinden çıkaracaktır diye ekledi.

Hamilton konuyla ilgili Twitter’da şunları söyledi:

Ağ merkezi değildir ve Ripple yalnızca kendi UNL’sini kontrol eder. Benim UNL’mi kontrol etmiyorlar. Sizin UNL’nizi de kontrol etmiyorlar.

Her şey merkeziyetsizdir.

Bu anlamadığınız bir soru. Ripple istediğini deneyebilir, ancak bu boşuna olacaktır. Bunu biliyorlar.

David Schwartz, doğrulayıcıların oylamaya sunmaya çalışabileceği değişikliklerle ilgili bir başka iddiaya yanıt verdi.

Doğrulayıcıların bir değişiklik için başarılı bir şekilde oy kullanması ve nodeların aynı fikirde olmaması durumunda, bunların birbirlerinden ayrılacaklarını, yani bir çatallanma meydana geleceğini belirtti.

İlgili Haber
Ripple (XRP) Kullanıcılarının Beklediği Airdrop'ta Yeni Gelişme!

XRP Ledger Foundation Ripple kontrolündeki iki doğrulayıcıyı kaldırdı ve Ekim ayı başında bir tane ekledi.

Şu anda Ripple’ın 35 doğrulayıcıdan 2’sini yani tüm kapasitenin %6’sından daha azını kontrol ettiği bildiriliyor. Bu arada, şirket 44 milyar XRP’yi güvenli hesaplarda tutuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları