HaberlerKripto Para

Yabancı Basının Gözünden: Türkiye’de Bitcoin’e Rekor Talep Patlaması Yaşandı – Kayıtlar Yüzde 274 Arttı!

Yabancı basında Türkiye'deki yatırımcıların son birkaç aydır artan belirsizlik ortamının Türk vatandaşlarını kripto para birimlerine sürüklediği açıklandı.

ABD, Avrupa ve Rusya ve Ortadoğu ülkeleri ile arası bu dönemde pek de iyi olmayan Türkiye’nin özellikle de son haftalarda Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan savaşa kısmen dahil olması ve bunun tüm dünyada olumsuz algılanması, Oruç Reis gemisi ile sondaj faaliyetlerine devam etmesi tepki çeken hamlelerden birkaç tanesi oldu.

Merkezi hükümetin bu adımları beraberinde dolar kurunu rekora götürdü ve 8 TL sınırına kadar dayanan dolar kuru vatandaşları hem korkuttu hem de yeni yatırımlara yönlendirdi.

Yatırımcı TL’de Durursa Kaybedeceğini Düşünüyor

Türk yatırımcıların TL’de durması durumunda büyük kayıp yaşayacağını düşündüğü ve bu durumun son 10 aylık ve geçmiş sene verileri incelenirse doğru olduğunu düşünüyor. Ancak yatırımcının bu dönemde bankalara güveninde de büyük bir düşüş olduğundan söz ediliyor. Özellikle de son dönemde olası savaş senaryolarının artması, AB’nin Türkiye’ye dönük boykot ve yaptırım kararı alması endişeleri ve ABD’de Joe Biden’ın seçilmesi durumunda Türkiye’ye çok sert ve ağır yaptırımlar uygulayacaklarını açıklaması endişesi sebebi oluyor.

Yabancı basında ülkenin 410 milyar doları aşan dış borcuna karşılık elindeki paranın çok kısıtlı olduğu, tüm bu durumların yatırımcıları kripto para birimlerine yönlendirdiğine işaret ediliyor. Büyük yatırımcıların özellikle de yerel borsalar dışında yurtdışı merkezli borsaları tercih ettikleri iddia edilirken buna örnek olarak ise Paxful’un Türkiye’de son aylarda kayıt oranında %274 artış olmasına dikkat çekiyorlar.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. İçerikte yazılı olan detaylar yabancı kripto para basınında yazan görüşlerdir. Bitcoinsistemi.com’un veya içerik yazarının görüşlerini yansıtmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu