BitcoinHaberler

Yarın Büyük Gün! Bitcoin’de Bir İlk Gerçekleşecek!

ETF'de sona yaklaşılıyor.

Bitcoin’e ilişkin ETF beklentilerinin arttığı bir dönemde ProShares’ten gelen haber yatırımcıların risk iştahını yükseltti.

ProShares’in Pazartesi günü Bitcoin vadeli işlem ETF’sini piyasaya süreceğine ilişkin haber sonrası Bitcoin 60.000$’ın üzerine çıkarak 63.000$ sınırına dayandı.

Zirvesinden sadece %5 uzaklıkta olan lider kripto para birimi şuan itibariyle 61.000$ üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

ProShares’in Bitcoin vadeli işlem ETF’sini pazartesi yayınlayacağına ilişkin haberin bazı yanlış anlaşılmalara neden olduğu görülüyor.

Öncelikle söz konusu ETF’ye ilişkin SEC’in açık bir onayı olmadığını hatırlatmakta fayda var. Zira teknik olarak bu ETF’nin piyasaya sürülmesi için SEC’in açık onayına ihtiyaç duyulmuyor. SEC’in buna karşı çıkmaması yeterli görülüyor.

ABD yasalarına göre bu tarz ETF başvuruları SEC tarafından herhangi bir karar verilmezse, başvuru tarihinden 75 gün sonra piyasaya sürülebiliyor. ProShares’in Bitcoin vadeli işlem ETF’si de bu şekilde piyasaya sürülüyor.

Teknik bir fark olsa da bu ETF özelinde açık bir SEC onayı söz konusu değil. Ancak uzmanlar SEC’in buna itiraz etmemesinin de çok önemli bir gelişme olduğunu ve “zımni onay” olarak kabul edileceğini düşünüyor.

SEC’ten spot Bitcoin işlemleri için henüz bir Bitcoin ETF’si onayı gelmedi. ProShares’in piyasaya sunacağı ETF Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı bir fon olacak.

Söz konusu ETF, ABD borsalarında listelenen ilk kripto vadeli işlem tabanlı ürün olacak.

SEC’in ve SEC Başkanı Gary Gensler’ın Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine sıcak baktığını Eylül ayında aktarmış ve Ekim ayını işaret etmiştik. SEC’in ProShares’in başvurusuna karşı çıkmamasında bu yaklaşımın etkili olduğunu düşünüyoruz.

İlgili Haber
SEC Başkanı Bitcoin Vadeli İşlem ETF'si Konusunda İyimser! Gözler Ekim Ayına Çevrildi!

Yarın Bitcoin için yeni bir “ilkin” günü olacak. ETF’nin nasıl bir performans göstereceği merak konusu olurken, kripto para yatırımcılarının hareketli bir gün geçirmesi bekleniyor.

SEC’in spot Bitcoin ürünlerine ilişkin ETF’lerle ilgili nasıl bir karar vereceği hala belirsizliğini koruyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
mnbvb13

Etf onaylanmayacak…ytd.


Başa dön tuşu