BitcoinEkonomiHaberler

Yeni Yönetmelik Sonrası Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralardan Vergi Alınabilir Mi? Vergi Oranı Ne Olacak?

Uzmanlar yine ikiye ayrıldı...

Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanımı yasaklandı. Bu yönetmelikte bu yasak kadar önemli bir husus daha var. Türkiye ilk defa kripto varlıklara ilişkin resmi olarak bir tanımlama yaptı.

Bu tanımlama yeni bir kanuni düzenleme yapılmadığı takdirde bundan sonra oluşacak hukuki ihtilaflarda referans noktası olarak kabul edilecek.

Merkez bankası tarafından çıkarılan yönetmelikte kripto varlıklar “gayri maddi varlık” olarak tanımlandı.

“Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

Bu Tanımlamanın Vergisel Boyuta Etkisi Nedir?

Bu noktada iki farklı görüş ortaya çıkıyor. Bazı vergi uzmanları bu tanımlamanın kripto varlıklardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi için yeterli olmadığını düşünse de, bu tanımın yeterli olduğunu ve bundan sonra kripto varlıklardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilebileceğini ifade eden vergi uzmanları da var.

Bu tanım sonrası vergi alınabileceğini iddia eden uzmanlar Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. ve mükerrer 80. maddelerine atıf yapıyor.

80. madde gayri maddi varlıklara atıfta bulunarak bu malların elden çıkarılması sonucu oluşan değer artışı kazançlarının vergilendirileceğini ifade ediyor.

Değer artışı kazancı bir varlığın alımı ve satımı arasındaki farkı temsil ediyor. Uzmanlar gelir vergisi dilimlerine göre bu vergi türünde oranın %40’a kadar çıkabildiğini hatırlatıyor. 2021 yılı için 19 bin liralık bir istisna söz konusu. Buna göre 19 bin liranın üzerindeki kazançlar vergilendiriliyor.

Bu konuda farklı düşünen uzmanlar ise verginin ancak kanuni düzenleme ile konulup kaldırılabileceğini ifade ederek, kripto paralardan vergi alınabilmesi için bu yönetmelikteki tanımlamanın yeterli olmadığını ve kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Uygulamanın nasıl şekilleneceği ve vergi dairelerinin bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği belirsizliğini koruyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
18 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Tufan

Ne vergisi bu yaa bir almadığınız icimize çektiğimiz hava ya vergi vermiyoruz korkuyorum artık onada birgece yarısı ansızın vergi gelecek diyeve

Syyma duden

Yeter artik ya ne vergisi bu kendinize gelin. Vergiye hayır.

kadir

Vergi cenneti mübarek biz ölelim dünya size kalsın

Yfb

Çanak mi tutuyorsun BITCOİNSİSTEMİ !!nedir bu vergi seviciligi? İki gündür yalan yanlış haberler yapıp yonlendirmede bulunuyorsun. Haber mi yapacaksin yoksa nabız mi yoklayacaksin!! Millet yemiyor artık Bunları kimin ne kadar kin piyasasinda olduğunu da madem aciklasinlar da bilelim. Milleti ölümle korkutup sıtmaya ikna edemezsiniz artık geçti o devir hayvan terli yemiyor artik

Vergi gelmesin. Fakirleri görün.

garibanlar ne olacak üniversite mezunu işsizlerin halleri ne olacak bu devirde asgari ücret iş bulmak lüks oldu ve o lüks bulunmuyor. Bilip bilmeden konusmayin işsizliğe çare bulsunlar yeter artık üç beş kurusumuza göz dikilmesin. Tabi tok acin halinden ne anlar. Zararimiza siz mi ortak olacaksınız? Hayir. Lutfen .

UZMAN NEDIR,ARASTIRIN.

BIZ NE UZMAN GORDUK ALMAYIN BITCOIN BALON DIYEREK KIMSEYE ALDIRMAYIP DUSURUP KENDILERI ALDILAR, BU MU UZMAN BU MU VATANDASLARA YARARLI UZMAN ?

Trader İsmy

Arkadaşım mal mısın bu siteyi yıllardır takip ediyorum diğer siteler gibi hayal satmadığı için. Zaten herhangi bi yasaklama ve kripto paralara engel gelse heralde en çok bu tarz haber siteleri olumsuz etkilenir. Adamlar kendi ayağına mı sıkıyor yani senin demene göre 😀 😀

İrem zengin

Gariban olunca gorcez sizi 180 derece nasil degistini. Tok acin halini bilmez.

Serpil efe

Arkadas mal degil dogru konuşuyor.

Rumeysa

Aynen gelmesin vergi ay ne bu vergi ulkesi yeter nefes alalim

Serpil efe

+

cenk

bu seçimde kaybettiğinizin resmi olur bu şekilde vergilendirirseniz
zaten yönetmeliği çıkardınız oy verme işi bitti size
bunu da yapın jübileniz olsun.

Vergi gelmesin. İşsizlik çözülsün

Bu ne arkadaslar sen mi calisip kazaniyorsun issizlik oldugu gibi ustune ustluk gece gunduz demeden analizler yaparak calisarak 3lde edilen paramiza da mi goz diktiniz nedir bu ya ama z kusagi secimde bunlari unutmayafagiz riyorlwr. Vergi gelmesin iş verin iş gelsin üniversite mezunlwr işsiz olan garibana oluyor.

Serpil efe

+

aliosman2323

Eğer vergi geliyorsa devlet paramızı sigorta edecek Kâra ortak oluyorsa zarara da ortak olcak yok öyle 3 kuruşa 5 köfte. Bu ülkede halkın sırtına yük olmaktan öteye geçemeyen akp’nin son hamleleri bunlar.

Murat34

Kesinlikle katılıyorum para işin içine girince tüm kanunları çıkartırlar. Yemeye doymadılar.


Başa dön tuşu