blank
BitcoinEkonomiHaberler

Yeni Yönetmelik Sonrası Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralardan Vergi Alınabilir Mi? Vergi Oranı Ne Olacak?

Uzmanlar yine ikiye ayrıldı...

Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanımı yasaklandı. Bu yönetmelikte bu yasak kadar önemli bir husus daha var. Türkiye ilk defa kripto varlıklara ilişkin resmi olarak bir tanımlama yaptı.

Bu tanımlama yeni bir kanuni düzenleme yapılmadığı takdirde bundan sonra oluşacak hukuki ihtilaflarda referans noktası olarak kabul edilecek.

Merkez bankası tarafından çıkarılan yönetmelikte kripto varlıklar “gayri maddi varlık” olarak tanımlandı.

“Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

Bu Tanımlamanın Vergisel Boyuta Etkisi Nedir?

Bu noktada iki farklı görüş ortaya çıkıyor. Bazı vergi uzmanları bu tanımlamanın kripto varlıklardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi için yeterli olmadığını düşünse de, bu tanımın yeterli olduğunu ve bundan sonra kripto varlıklardan elde edilecek gelirlerin vergilendirilebileceğini ifade eden vergi uzmanları da var.

Bu tanım sonrası vergi alınabileceğini iddia eden uzmanlar Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. ve mükerrer 80. maddelerine atıf yapıyor.

80. madde gayri maddi varlıklara atıfta bulunarak bu malların elden çıkarılması sonucu oluşan değer artışı kazançlarının vergilendirileceğini ifade ediyor.

Değer artışı kazancı bir varlığın alımı ve satımı arasındaki farkı temsil ediyor. Uzmanlar gelir vergisi dilimlerine göre bu vergi türünde oranın %40’a kadar çıkabildiğini hatırlatıyor. 2021 yılı için 19 bin liralık bir istisna söz konusu. Buna göre 19 bin liranın üzerindeki kazançlar vergilendiriliyor.

Bu konuda farklı düşünen uzmanlar ise verginin ancak kanuni düzenleme ile konulup kaldırılabileceğini ifade ederek, kripto paralardan vergi alınabilmesi için bu yönetmelikteki tanımlamanın yeterli olmadığını ve kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Uygulamanın nasıl şekilleneceği ve vergi dairelerinin bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği belirsizliğini koruyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

18 Yorum

 1. Ne vergisi bu yaa bir almadığınız icimize çektiğimiz hava ya vergi vermiyoruz korkuyorum artık onada birgece yarısı ansızın vergi gelecek diyeve

 2. Çanak mi tutuyorsun BITCOİNSİSTEMİ !!nedir bu vergi seviciligi? İki gündür yalan yanlış haberler yapıp yonlendirmede bulunuyorsun. Haber mi yapacaksin yoksa nabız mi yoklayacaksin!! Millet yemiyor artık Bunları kimin ne kadar kin piyasasinda olduğunu da madem aciklasinlar da bilelim. Milleti ölümle korkutup sıtmaya ikna edemezsiniz artık geçti o devir hayvan terli yemiyor artik

  1. Hoşunuza gitmeye haberleri okumak zorunda değilsiniz. Bu konuları merak eden yatırımcılar için uzman görüşlerini haberleştirmek bizim görevlerimiz arasında. Sadece Bitcoin 1 milyon dolar olacak haberleri okumak istiyorsanız başka haber sitelerini takip edebilirsiniz.

   1. garibanlar ne olacak üniversite mezunu işsizlerin halleri ne olacak bu devirde asgari ücret iş bulmak lüks oldu ve o lüks bulunmuyor. Bilip bilmeden konusmayin işsizliğe çare bulsunlar yeter artık üç beş kurusumuza göz dikilmesin. Tabi tok acin halinden ne anlar. Zararimiza siz mi ortak olacaksınız? Hayir. Lutfen .

   2. BIZ NE UZMAN GORDUK ALMAYIN BITCOIN BALON DIYEREK KIMSEYE ALDIRMAYIP DUSURUP KENDILERI ALDILAR, BU MU UZMAN BU MU VATANDASLARA YARARLI UZMAN ?

  2. Arkadaşım mal mısın bu siteyi yıllardır takip ediyorum diğer siteler gibi hayal satmadığı için. Zaten herhangi bi yasaklama ve kripto paralara engel gelse heralde en çok bu tarz haber siteleri olumsuz etkilenir. Adamlar kendi ayağına mı sıkıyor yani senin demene göre 😀 😀

 3. bu seçimde kaybettiğinizin resmi olur bu şekilde vergilendirirseniz
  zaten yönetmeliği çıkardınız oy verme işi bitti size
  bunu da yapın jübileniz olsun.

 4. Bu ne arkadaslar sen mi calisip kazaniyorsun issizlik oldugu gibi ustune ustluk gece gunduz demeden analizler yaparak calisarak 3lde edilen paramiza da mi goz diktiniz nedir bu ya ama z kusagi secimde bunlari unutmayafagiz riyorlwr. Vergi gelmesin iş verin iş gelsin üniversite mezunlwr işsiz olan garibana oluyor.

 5. Eğer vergi geliyorsa devlet paramızı sigorta edecek Kâra ortak oluyorsa zarara da ortak olcak yok öyle 3 kuruşa 5 köfte. Bu ülkede halkın sırtına yük olmaktan öteye geçemeyen akp’nin son hamleleri bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu