Kripto HaberleriAltcoinYine Bir DeFi Platformu Hacklendi: Stablecoininin Fiyatı Sıfıra Dayandı!

Yine Bir DeFi Platformu Hacklendi: Stablecoininin Fiyatı Sıfıra Dayandı!

Takip et

Güvenlik şirketi PeckShield’e göre, Solana tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) getiri protokolü olan Nirvana Finance, yaklaşık 3.5 milyon dolar değerinde bir flaş kredi saldırısına maruz kaldı.

Nirvana’nın yerel tokenı ANA ve stablecoin’i NIRV, saldırı nedeniyle büyük fiyat düşüşleri yaşadı. ANA %95 düşüşle 8.97 dolardan 0.94 dolara gerilerken, stabilcoini ise bu süreçte ABD doları değerinin %90’ını kaybetti.

DeFi Saldırısı Nasıl Gerçekleşti?

On-chain verileri, saldırganın 10 milyon dolar değerinde ANA token basmak için USDC’de 10 milyon dolarlık bir flash kredi kullandığını gösteriyor. Flaş krediler, kredi aynı blokta geri ödendiği sürece düşük maliyetle büyük miktarlarda sermaye ödünç alınmasına olanak tanır. Bu saldırıda flaş kredi, Solend Protokolü üzerinde teminat altına alınmış.

Saldırgan daha sonra protokolün oracle feed’ini manipüle ederek ANA coin’lerin fiyatını şişirdi ve böylece elindeki miktar 10 milyon doları aştı. Saldırgan daha sonra aslında 10 milyon dolar olan ANA tokenlarını 13.49 milyon dolar USDT ile takas etti.

İlgili Haber
Hacker'lar Altcoin Platformuna Saldırdı: Kayıp Miktarı Açıklandı!

Bu hareketle Nirvana hazinesinden 3.49 milyon dolar çekildi. Saldırgan o zamandan beri ilk 10 milyon dolarlık krediyi geri ödedi ve kârı Wormhole aracılığıyla Ethereum cüzdan adresine köprüleyerek DAI stablecoin’e dönüştürdü.

Nirvana, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle saldırı hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Solend, olaydan haberdar olduğunu ve Nirvana ekibiyle iletişim halinde olduğunu belirten bir açıklama yayınlarken, protokolünün saldırıdan etkilenmediğini de sözlerine ekledi.

Son aylarda kripto para platformlarına yapılan saldırıların artması dikkat çekiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları