HaberlerKripto Para

YouTube’a Dava Açanlar Kervanına Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak Da Katıldı

Kripto para dolandırıcılıkları sebebiyle bugüne dek binlerce kişi mağdur oldu. Söz konusu olayların çoğalması, konunun mahkemeye taşınmasına yol açtı.

Bilindiği gibi bugüne dek YouTube ve benzeri platformlar üzerinden binlerce kişi dolandırıldı. Özellikle ünlü kişilerin görselleri ve video görüntüleri kullanılmak suretiyle yatırımcıları iki kat kazanç elde edecekleri vaadiyle mağdur eden siber saldırganlar yüzlerce hatta binlerce kripto para elde ettiler.

Konuyla ilgili mağduriyet yaşayanlar sadece paralarını kaptıranlar da olmadı tabii ki. İsimleri bu tür olaylar için kullanılan çok sayıda tanınmış kişi de konuya oldukça tepkili.

Birçok isim YouTube’u söz konusu eylemlerle ilgili yeterince önlem almamakla suçlarken Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak da YouTube’a dava açanlar arasında yer aldı. Wozniak haricinde 17 kişiyle daha mahkemelik olan YouTube ve platformun çatı şirketi konumunda olan Google şu sıralar zorlu bir hukuk mücadeleci sürecinde. San Mateo ilçesindeki Kaliforniya Eyaleti Yüksek Mahkemesinde görülecek davaların çoğu Bitcoin dolandırıcıklarıyla alakalı.

Cotchettt, Pitre & McCarthy adlı hukuk bürosunun dün yapmış olduğu duyuruya göre Google ve YouTube, kullanıcılarını ve Wozniak gibi ünlüleri siber saldırganlara karşı koruyamadı. Bununla da yetinmeyerek kripto dolandırıcılıklarının aylarca sürmesine izin verdi ve bunların tanıtımını yaparak ciddi oranda kar elde etti.

Wozniak ise söz konusu dolandırıcılık vakalarında Google ve YouTube’un konuyla ilgili hiçbir özel çaba sarf etmediğini ve yeterince önlem almadığını söylüyor. Eğer yeterince önlem alınsaydı bugün bu noktada olmazdık diye devam ediyor sözlerine.

Ripple Da YouTube’a Karşı Hukuk Mücadelesi Veriyor!

YouTube’a karşı hukuk mücadelesi veren tek şirket Apple değil. Ripple’ı temsilen şirketin CEO’su Brad Garlinghouse da nisan ayında kripto para dolandırıcılıklarında mağdur olmakla suçladığı YouTube’a karşı dava açmış durumda.

YouTube Ne Diyor?

Öte yandan YouTube yönetimi söz konusu dolandırıcılık eylemlerinin muhatabı olmadıklarını ve dolandırıcılar dahil üçüncü taraflarca sağlanan hiçbir içerikten sorumlu olmadıklarını beyan etti. Şimdilik 1996 tarihli Communications Decency Act’in (İletişim Kuralı Yasası) 240. maddesine sığınan YouTube’un söz konusu davaları kaybetmesi halinde emsal teşkil etmesi ve siber dolandırıcılıkların büyük oranda önüne geçilmesi bekleniyor. Şimdi herkesin gözü kulağı söz konusu davada.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu