Bitcoin MadenciliğiHaberler

Yüksek Sıcaklıklar Teksas’ta Bitcoin Madenciliğini Etkilemeye Başladı! Şirketler Üretime Ara Mı Verecek?

Yüksek sıcaklıklar ile boğuşan Teksas eyaletinde Bitcoin madenciliği şirketleri bu durumdan etkilenmeye başladı.

Bu hafta Teksas’ta yaşanan yüksek sıcaklıklar Haziran ayı için rekor düzeyde elektrik kullanımına yol açarak eyaletin elektrik şebekesi için bir imtihan oldu. Yaşanan sıcak hava dalgası Teksas’taki Bitcoin madenciliği operasyonlarını da etkiledi.

Eyaletin Elektrik Tüketimi Son Zamanlarda Rekor Kırıyor

Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi (ERCOT) verilerine göre, Pazartesi günü 72.386 megawatt’a ulaşan enerji talebi Haziran ayı için rekor kırarken, bu rakam ertesi gün 72.785 megawatt’a ulaşan taleple aşıldı. Tüm zamanların en yüksek rekoru 23 Haziran 2021’de 70.257 MW olarak kaydedilmişti.

Bitcoin madencilerinin son dönemde Teksas’a akın etmesi, eyaletin elektrik şebekesi için potansiyel etkilere ilişkin soruları gündeme getirdi. ERCOT Perşembe günü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “ERCOT, öngörülen talebi karşılamak için yeterli üretim bekliyor” dedi.

Eyaletteki birçok Bitcoin madencisi, enerji talebinin en yoğun olduğu zamanlarda tüketimlerini kesmek için ERCOT ile anlaşma yapmıştı. Madenciler, bu tür bir esnekliğin şebeke için bir avantaj olabileceğini söylüyorlar.

Bitcoin Madenciliği Şirketleri, Enerji Talebi Yükseldiğinde Üretime Ara Veriyor

Bitdeer, bu haftaki rekor kıran sıcaklıklar olağandışı olsa da, şirketin enerji talebi arttığında olağan şekilde yanıt vereceğini söyledi. Şirket, şebekede talebin en yüksek olduğu zamanlarda ve elektrik fiyatları çok yükseldiğinde gücü kesiyor. Şirket, perakende elektrik sağlayıcısından, ERCOT bayilerinden ve enerji danışmanlarından gelen uyarılara yanıt veriyor:

“7 Haziran’da öğleden sonra geç saatlerde faaliyetlerimizi kısıtladık, şebekedeki kullanımı ve artan sıcaklıkları takip ederek bunu yapmaya devam edeceğiz. Elektrik maliyetleri belirli fiyat noktalarına ulaştığında otomatik yazılım tetikleyicilerini kullanarak gücü kesiyoruz.”

Bitcoin madencisi Argo bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada Mayıs ayında çeşitli nedenlerle %25 daha az BTC madenciliği yaptığını belirtmişti. Bu nedenlerden biri de yüksek sıcaklıklar nedeniyle elektriği kesmesiydi.

İlgili Haber
Argo Blockchain Mayıs Ayında Yüzde 25 Daha Az Bitcoin Üretti: Sebebi Ne?

Argo CEO’su Peter Wall, “Gönüllü olarak birkaç kez kesinti yaptık. Enerji fiyatları yükseldi, bu gücü şebekeye geri verdik ve bu birkaç kez oldu” şeklinden bir açıklama yaptı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Klima yok mu orada


Başa dön tuşu