AnalizBitcoinHaberlerKripto Para

11 Ay Geride Kaldı: Coronavirüs Kripto Para Camiasında Neleri Değiştirdi?

Coronavirüs tüm dünyayı değiştirdi, kripto paraları mı değiştiremesin?

Heyecanlanmayın, kripto para birimlerinin bir yere gittiği, battığı, bittiği gibi bir durum yok; kripto para birimlerinin tür, cins ve benzer konularda değiştiği veya değişecek olduğu bir durumdan söz etmiyoruz. Sözünü ettiğimiz durum kripto para camiasına/piyasalarına yön veren yatırımcıların coronavirüs sürecinde kripto para birimlerine nasıl müdahale ettikleri ve nasıl hareket ettikleri, bunların kripto para piyasalarında yarattığı etkiler üzerine.

Pandemi Bitcoin’e Yaradı!

Bugünlerde coronavirüs pandemisi henüz bitmiş değil. ABD seçimleri, pandemiyle birleşince bugünün fiyat artışlarının temelini hazırladı ve Bitcoin bugün 15 bin 964 dolar seviyesine kadar yükselerek son yılların en güçlü seviyesine ulaşmış oldu.

Pandemi döneminde Bitcoin’e ilgi arttı ve çok sayıda yatırımcı eklendi. Piyasaya giren yatırımcıların büyük kısmı yatırım için değil temassız ödemeler için Bitcoin’i tercih etti. Ancak Bitcoin’i ödeme olarak tercih eden çoğu kişi sadece dijital ödemelerde bu yöntemi seçebildi çünkü kripto paraları kabul eden mağaza sayısı yok denecek kadar az. Türkiye’de ve dünyada Bitcoin ile mağazalarda ödeme yapmak imkansız denebilir.

Pandemi Kripto Paralara Bakış Açısını Değiştirdi

Hükümetler, kripto para birimleri söz konusu olduğu zaman olumsuz bakıyorlardı belki ancak şimdilerde temassız ödemeleri (CBDC ilk sırada) vatandaşları için bir standart haline getirmeye çalışıyorlar. Banka ve kredi kartları son dönemde çok sayıda ülkede istisnasız temassız ödeme özellikli olarak güncellendi. Bazı hükümetler, kripto paralardan yola çıkarak dijital para birimi çalışmalarını bu dönemde hızlandırdı.

Güvenilir Varlık Olduğunu Kısmen İspatladı

Bitcoin hakkında “olası salgında çökecek, küresel büyük bir olay durumunda patlayacak” diyenler için kötü bir haberimiz var: Dünya, tarihinde en büyük küresel sorun olarak coronavirüs sorununu yaşıyor ve Bitcoin bu dönemde yükseldi. 2020 yılında %100’ün üzerinde değer kazanan Bitcoin fiyatından söz ettiğimizin farkındasınızdır.

Bitcoin henüz %100 güvenilir varlık sınıfına dahil edilemiyor çünkü 11 yıllık bir geçmişe sahip. Ancak şimdiden büyük ölçüde güvenilir olduğunu ispatladı ve gelecekte güçlü dinamikler ve göstergeler ile “kısmen güvenilir” olarak ibresini “çok güvenilir” olarak güncellemesi mümkün görünüyor.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Bitcoin hakkındaki ifadeler yazarın veya Bitcoinsistemi.com’un görüşlerini yansıtmıyor olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu