BitcoinHaberler

ABD 10 Yıllıkları, Çin’den Gelen Veriler, Bitcoin’de Satış! İşte Bilmeniz Gerekenler

Piyasalar haftaya satıcılı başladı.

Piyasalar ve Bitcoin Çin’den gelen ekonomik veriler ve enflasyon endişelerinin artmasıyla haftaya satıcılı başladı.

Yüksek Büyüme Düşük Ekonomik Aktivite

Çin’de ekonomik büyümeye ilişkin ilk çeyrek verileri açıklandı.

Çin’de gayri safi yurt içi hasıla beklentileri aşarak %4,8 olarak açıklandı. %4,4’lük beklentiye göre yüksek bir  büyüme rakamı açıklansa da ekonomik aktiviteye ilişkin diğer veriler risk iştahını kapattı.

31 büyük Çin şehrindeki işsizlik Mart ayında %6’ya yükselirken, bunun 2018 yılından sonra rekor bir seviye olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra ekonomik aktiviteyi ölçmede kullanılan perakende satışlarda beklentilerin çok üzerinde %3,5 oranında düştü. Beklenti: %1,6 düşüştü.

Çin’deki ekonomik aktivitenin azalması ve işsizliğin artması piyasaların risk iştahını kapatırken, ABD vadelileri de haftaya satıcılı başladı.

ABD 10 Yıllıkları Zirvede

Yatırımcılar artan enflasyondan kaynaklı endişelerle piyasaya bakarken ABD 10 yıllıkları son üç yılın zirvesine ulaştı.

10 yıllık ABD tahvilleri sabah saatlerinde 2,884 seviyelerine kadar yükseldi. Bu 2018 yılından sonra görülen en yüksek seviye.

Ülkelerin ekonomik aktivitelerindeki yavaşlamalar ve artan enflasyon riskleri, ekonomik durgunluk endişelerini körüklerken bunun piyasalara da yansıdığını ve aralıklı yükselişler görsek de kalıcı olamadığını izliyoruz.

Piyasalar bu veri ve endişelerle haftaya başlarken, ABD borsaları ile korelasyonunu artıran Bitcoin de 38500$ seviyelerine kadar geriledi.

Bunların yanı sıra Çin’in ekonomi, finans, ticaret ve nakliye merkezi olan nüfusu en yüksek şehri Şanghay’da son karantina dalgasından sonra ilk ölümleri bildirdi. Yapılan açıklamada Pazar günü üç kişinin Covid-19’dan hayatını kaybettiği belirtildi.

İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya, Avustralya, Hong Kong ve Yeni Zellanda’da Paskalya nedeniyle piyasalar kapalı olduğundan bugün sadece ABD borsaları takip edilecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu