AnalizHaberler

Altın Fiyatlarında Son Durum – Altın İçin Son Fırsat İddiaları Doğru Mu? – ONS Altın Ne Durumda?

2020'nin son salı günündeyiz. Bu salı gününde altın yatırımcıları yine beklediklerini bulabilecek gibi görünmüyor.

Son yıllarda altın yatırımcıları sürekli olarak kazandılar ve kazançları oldukça yüksek oldu. Bitcoin ile karşılaştırıldığı zaman çok daha az kazanmış olabilirler ancak bir yatırımdan beklenenden daha fazlasını kazandıkları kesin. Şüphesiz altını 2020 yılı içerisinde etkileyen en büyük gelişme koronavirüs oldu.

2020 yılında altın yatırımlarını etkileyen tek sebep bu da değildi; Bitcoin, 2020 yılında altın yatırımcılarını en fazla etkileyen nedenler arasında yer aldı. Altına yatırım yapmak yerine yükselişleri fırsat bilerek ve altın hesaplarına el konulabileceği endişesiyle dünyanın dört bir yanından insanlar altın hesapları yerine Bitcoin cüzdanları oluşturdular ve Bitcoin borsalarında hesap açtılar.

ONS Altın 2.000 Doların Altında – 1.900 Dolar Kritik Sınır

Ekonomistler, ONS altının 2021 yılında 2.000 doları geçecek olduğu tahminleri ile gündemdeler. Ancak bir taraftan bazı analistler ise 2021 yılında coronavirüs aşılarının başarılı olsun veya olmasın altın fiyatlarını düşürebileceğini, yatırımcıların her iki senaryoda da dolar veya Bitcoin yatırımlarına odaklanabileceklerini belirtiyor.

Özellikle grafikte 1850 dolar önemli bir destek olurken bu seviyenin altına düşüş olması durumunda altının daha da gerileyebileceği düşünülüyor. Direnç olarak ise 1910 dolar seviyeleri kritikliği korurken, bu seviye üzerine çıkış, 2000 dolar seviyesi üzerini hızlıca getirebilir.

ONS Altın Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Büyük yatırımcıların ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin satın almaya başlamasının 2021 yılında daha fazla kişiyi altından uzaklaştırabileceği uyarısında bulunan analistler, “altın almak için bu dönem en kötü dönem olabilir” uyarısında bulunuyor. Türk altın yatırımcılarının son dönemde mevcut altın hesaplarına eklemeler yaptıkları biliniyor olmasına rağmen dolar yatırımına ilginin altına oranla daha fazla olduğu belirtilmekte.

Birçok ekonomist bu dönemin “son fırsat” olduğu görüşüne katılmıyor ve özellikle Türk yatırımcılar için TCMB faiz kararları sonrası düşen dolar kuru nedeniyle “asıl fırsat 2021 yılı ortasına kadar görülebilir” uyarısında bulunuyor. Gram altın 450 liradan alıcı bulurken 540 lira seviyesine göre 90 lira düşüş görmüş durumda.

*Yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu