Bitcoin

Analistlerin Bitcoin Fiyatı Hakkındaki Yıl Sonu Tahminleri Neden Tutmuyor?

Bitcoin 11 yıldır hayatımızda. Aslında biz onu 11 yıldır bilmiyoruz. Türkiye'de neredeyse kimse Bitcoin'i ilk çıktığı günden itibaren bilmiyordu.

Bitcoin’i kimilerimiz 1 yıldır, kimilerimiz 10 yıldır tanıyor. Onu tanıdığımızdan beri ortaya çıkan sözde analistler oldukça fazla açıklama yaptılar, ortaya tahminler attılar ve daha birçok farklı konuda görüş bildirdiler. Her biri 10 yıl içerisinde uzman oldu. Oldular olmasına ama gerçekten uzman olabildiler mi? Hayır…

Her çıkanın sosyal medyada kendisine “Bitcoin analisti” diyebildiği bir pazarda gerçek analistler elbette ki var. Ancak bunların sayısının çok az olması ve fiyat konusunda tahminler ile değil, kripto paraların gelecekte ne olacağı, neleri iyileştirebileceği ile ilgili açıklamalarla tanınan isimler olduğunu biliyoruz.

Artık adına ne derseniz deyin, ister analist deyin, isterseniz farklı bir şey… Sonuç olarak yılın son ayı ile ilgili olarak ortaya atılan hiçbir tahmin tutmadı, tutmuyor, tutmayacak!

Neden mi? Hemen basitçe açıklayalım.

Bitcoin’i veya herhangi bir kripto para birimini sizin banka hesabınız olarak düşünün. Banka hesabınızda 100.000 lira var ve bu 100.000 lira size her ay 2.000 lira faiz getiriyor. Oturduğunuz ülkenin merkez bankası bir gün sabah aniden bir karar alıyor ve faiz oranlarını düşürüyor. Siz 1 yıllık plan yapmıştınız ve 1 yılda toplam 24.000 lira kesin kazanç alacağınızı düşünerek 24.000 liralık bir araba almıştınız ve ana paranıza asla dokunamıyorsunuz. Analistler faizlerin hep aynı kalacağını tahmin edebilir ama o ülkenin yönetimi analistlerin yorumlarını değil, kendi kararlarını önemser ve bir sabah kalktığınızda gelecek ay 2.000 lira değil 1.500 lira faiz alacağınızı öğrenebilirsiniz.

O veya bu sebeple arz ve talebe göre fiyat değiştiren Bitcoin’in fiyatının hiçbir zaman net olarak bilinebilmesi mümkün olmadı, olamayacak. Özellikle hiçbir dayanağı olmadan Bitcoin sene sonu 100 bin dolar olacak gibi tahminler yapan analistler her zaman olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yanılacaklar.

Yatırımcı olarak her zaman ayağı yere basan tahminler yapan, gelecek ile ilgili muhtemel olabilecek olayları değerlendiren ve duygusal olarak analiz yapmayan analistleri takip etmek her zaman çıkarınıza olacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu