Bitcoin

Apple Card Mı Bitcoin Mi?

Apple'ın yeni ürünü ile ilgili bazı karşılaştırmalar başladı.

Apple’ın yeni kredi kartı ürünü Apple Card, gizlilik ve kullanım koruması açısından bir ödeme seçeneği olarak kripto para dünyasında bazı değişimler yaratabilecek bir ürün. Apple’ın bu kredi kartı ürünü beraberinde tasarruf ve günlük, aylık ve yıllık olarak haftalık limitlerin ne kadar harcandığını göstermesi ile ilgili geliştirilmiş bir ürün olması Apple cihaz kullanıcılarının çok sık kullanabileceği bir ürün olarak tasarlanmışa benziyor.

Yaratıcılar Apple Card’ın, özellikle gizlilik alanında tüketicinin korunmasında bazı önemli adımlar attı ve Apple’ın kartla ilgili verilere erişimini minimumda tuttu ve işlem tarihine sahip yeni karta hiçbir numara basılmadı. Kullanıcının kendi kendisine bu numarayı yaratabilecek olduğu açıkladı. Apple, bu verilere asla ulaşamayacak olduklarının garantisini verdi ve tasarlandığı andan itibaren Apple’ın kredi kartı ile ilgili verilere erişmeyeceği, sadece uygulama kullanım alışkanlıkları ile ilgili verilere erişecek olduğu basınla paylaşıldı.

Bunlar akıllı adımlardır ve Apple, merkezindeki müşteri gizliliğine sahip bir ürünün biçimlendirilmesinde tüketici gereksinimlerine açıkça dikkat etse de, Bitcoin’in bu kredi kartı ürünü ile karşılaştırılmaması gerek. Her işlem, kullanıcıyı istenmeyen pazarlarda takipten koruyacak şekilde tasarlansa da Apple’ın bir kredi kartı ürünü ile kripto para birimleri karşılaştırılmamalı.

Apple’ın Goldman Sachs ile olan ortaklığı, kart verilerinin Wall Street bankacılık devinin ellerinden geçeceği anlamına geliyor, ancak Sachs’ın bu verileri pazarlama veya reklamcılık için üçüncü şahıslarla paylaşmayacağına dair güvence verildi. Ancak, bu gerçek mahremiyet arayan birey için yeterli mi? Sorusu bir kez daha hortlamış oldu.

Bitcoin ve Apple Card

Forbes, Bitcoin gibi ademi merkeziyetçi sistemlerin, tüketiciyi, Apple Card gibi daha fazla anonimlik sunacak şekilde ayarlanmış olarak merkezileştirilmiş bir bankacılığa bağlı olarak koruduğu için hala üstünlüğünü koruyacağını savunuyor.

Fransa Ulusal Meclis Başkanı, Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinin yasaklanması ve Liberty Reserve ve E-gold gibi benzer sistemlerin kapatılması çağrısıyla bazı kripto para birimlerinin değeri düştü ve yatırımcılar kripto para fiyatlarındaki düşüş sonrasında Apple’ın gizlilik odaklı kredi kartı uygulaması ürününün çok daha fazla tutabileceğini düşünmeye başlamışa benziyor.

Forbes’in belirttiği gibi, Bitcoin hala yüksek düzeyde bir anonimlikle ödemelerin işleme alınmasına izin veriyor ve “Bitcoin gibi bir sistem kullanılmadan internette gerçek finansal gizlilik elde etmek etkili bir şekilde imkansız.” “Bu, Bitcoin geliştiricilerinin gizlilik seviyelerinin iyileştirilmesi altında bir çizgi çizdiğini, ancak piyasadaki oynaklıktan arınmış istikrarlı bir kripton para yaratmaya dikkat ederek hareket ettiklerini söylemek için yeterli değil, kendi içinde meydan okumuyor” ifadeleri kullanıldı.

Yine de, Apple, kullanıcı bilgilerini korumak için geçmişte çok fazla önlem aldı ve aldığı tüm önlemler kendi kullanıcılarını korumakla sınırlı olmayarak, teknoloji dünyasındaki diğer mobil üreticilerine de ilham verdi. Bitcoin ile birlikte Apple Card arasında gizlilik karşılaştırılması nasıl doğru değil ise kripto para birimleri de kendi aralarında gizlilik ile ilgili konularda karşılaştırılmamalı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu