Kripto HaberleriBitcoinAvrupa Merkez Bankası, Bitcoin ve BTC Madenciliği Raporu Yayıladı!

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin ve BTC Madenciliği Raporu Yayıladı!

Takip et

Avrupa Merkez Bankası (AMB), hazırladığı raporunda Proof of Work (PoW) sistemine dayalı Bitcoin gibi kripto paralar için bir madencilik yasağının “muhtemel” olduğunu değerlendiriyor.

Raporda yazarlar öncelikle Bitcoin’in elektrik tüketimine odaklanıyor. Rapora göre bu rakam şu anda İspanya ve Hollanda’nın yıllık tüketimi arasında.

Avrupa Merkez Bankası Raporunda Bitcoin Transferleri İçin de Vergi Alınması Önerildi

AMB, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olarak artan enerji fiyatları nedeniyle, kanun koyucuların elektrik kaynaklarının verimli kullanımına “daha yakından bakmaları” gerektiğini yazıyor.

Ayrıca rapora göre, iklim nötrlüğü hedefi nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kripto para madenciliğinden etkilenmesine izin verilmemeli.

Merkez bankası, PoW tabanlı kripto para birimlerinin “kayda değer miktardaki CO₂ ayak izini” ele almak için, hükümetler tarafından bir dizi politika önleminin “olası” olduğunu düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin transferlerinin gerçekleşmesi için de bir “karbondioksit vergisi” öneriyor.

İlgili Haber
Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro ile İlgili Yeni Açıklamalar Yaptı!

AMB, Proof of Work Kripto Paraları Fosil Yakıt Tüketen Otomobillere Benzetti

Buna ek olarak, rapora göre madenciliğin tamamen yasaklanması da düşünülebilir.

Yazarlar burada, kripto para madenciliğinin bir yılı aşkın süredir yasak olduğu Çin’e atıfta bulunuyorlar. Bu durum PoW tabanlı kripto paraların benimsenmesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda Proof-of-Stake (PoS) gibi daha çevre dostu alternatifleri teşvik edebilir.

AMB, argümanını desteklemek için AB’nin 2035’ten itibaren içten yanmalı araçları yasaklamasına atıfta bulunarak Bitcoin ve diğer PoW tabanlı kripto para birimlerinin bunlara eşdeğer olduğunu, PoS’un ise elektrikli arabalara benzediğini söylüyor.

Rapora göre devlet yetkilileri, elektrikli aracın kripto versiyonunu teşvik etme ya da fosil yakıtla çalışan aracın kripto versiyonunu kısıtlama veya yasaklama seçeneğine sahip.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları