Ana SayfaEkonomiAvrupa Merkez Bankası Dijital Euro ile İlgili Yeni Açıklamalar Yaptı!

Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro ile İlgili Yeni Açıklamalar Yaptı!

Takip et

Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) göre, dijital Euro, ancak Avrupalı tüketiciler tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanırsa başarılı sayılabilir.

AMB başkanı Christine Lagarde ve yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta tarafından kaleme alınan bir blog yazısında dijital avronun temel hedeflerini yayınladı.

Bu yazıya eşlik eden bir belge, Avrupa Birliği’nin ortak para biriminin halkın kullanımına yönelik dijital versiyonu için bazı temel tasarım hususlarını ortaya koydu.

Avrupa Merkez Bankası: “Dijital Euro’nun Başarılı Olması İçin Yaygın Kullanılması Gerekiyor”

“Dijital Euro ancak Avrupalıların günlük yaşamlarının bir parçası haline gelirse başarılı olabilir. Mevcut çözümlere kıyasla katma değer sağlamalıdır” denildi.

Yazıda, tasarımın ayrıntılarını belirlemek için henüz çok erken olduğu, ancak bankanın 2023 sonbaharında projenin araştırma aşamasını tamamlamayı beklediği belirtildi.

İlgili Haber
Dolar-Euro Paritesinin 1'e Yaklaşması Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Nasıl Yorumlanmalı?

AMB dijital euro projesini Haziran 2021’de başlatmış ve Ekim ayında perakende merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için iki yıllık bir araştırma aşamasını hayata geçirmişti.

O zamandan bu yana, AB’nin yeni mevzuat önermekten sorumlu yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, 2023’te bir dijital euro tasarısı sunacağını söyledi.

Bununla birlikte AMB, dört yıl içinde piyasaya sürülmesi muhtemel bir dijital Euro’ya ilişkin ara sıra verdiği ipuçları ve finansal istikrar üzerindeki olumsuz etkilerini kontrol altına almak için dolaşımdaki miktarını 1.5 trilyon Euro’ya sınırlamak dışında herhangi bir bilgi vermedi.

Lagarde ve Panetta ayrıca dijital Euro’nun bir yatırım aracı değil, bir ödeme aracı olarak tasarlandığını söyledi.

Yetkililer ayrıca dijital Euro’nun kullanımı hakkında bir örnek de sundular:

“Dijital bir Euro’nun uygulamaya konulması vatandaşların dijital ödemelerinin arkasındaki parasal dayanağa güvenmeye devam etmelerini sağlayacaktır. Avrupa ödemelerinin stratejik özerkliğini ve parasal egemenliğini koruyacak ve jeopolitik gerilimlerin artması halinde geri dönüş çözümü sağlayacaktır.”

Bununla birlikte Avrupa’da kripto paraların regülasyonu hakkında tartışmalar da devam ediyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları