HaberlerKripto Para

Avrupa Merkez Bankası: “Dijital Paralar Yasal Para Birimi Olacak!”

Helsinki'deki panelde CBDC'lere ilişkin açıklamalar geldi.

Özel kripto paraların yıldızının parlaması, merkez bankalarını harekete geçirdi. 2021 yılı itibariyle kripto para birimlerinin artan değeri, Merkez Bankaları tarafından çıkarılacak dijital para birimlerine (CBDC) ilişkin çalışmaların hızlanmasına neden oldu. Pek çok ülke CBDC çalışması yürütürken, CBDC’lerin hukuki statüsü ve uluslararası alandaki geçerliliği tartışılmaya devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, bugün Helsinki’de CBDC’ler hakkında düzenlenen bir panelde konuştu.

Ülkeler tarafından çıkarılacak dijital para birimlerinin euro bölgesinde de “yasal para birimi” statülerini koruyacağının muhtemel olduğunu belirten Panetta, bunun aksinin çok garip olacağını ifade etti.

“CBDC’lerin euro bölgesinde yasal para birimi statülerini korumaları muhtemel. Bir merkez bankası tarafından ihraç edilen ek bir enstrümanın yasal para birimi statüsüne sahip olmaması oldukça garip olurdu.”

ECB’nin önümüzdeki iki yıl boyunca CBDC’leri inceleyeceğini belirten Panetta, bu yasal statü konusunun çok hafife alınmaması gerektiğinin de altını çizdi.

CBDC konusunda hızlı hareket eden ülkelerin başında gelen Çin, dijital yuanın yasal para birimi olmasına yönelik çalışmalarının sürdürüyor. Helsinki’de konuşan Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, nakit ihtiyacı olduğu sürece Çin Merkez Bankası’nın nakit arzını durdurmayacağını veya yerine idari emirler uygulamayacaklarını söyledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu