AnalizBitcoin

Balinalar Kurumsallara Yem Oldu! Bitcoin’de (BTC) Piyasanın Yüzde 60’ı Ellerinde!

Kurumsal kanatta kimin ne kadar BTC'si var?

Bitcoin’de 2020 yılında sık sık duyduğumuz kurumsal yatırımcılar, 2021’de de sahnede. Son olarak bankaların kripto para sektörüne girmek için hazırlık yapmaya başladığını aktarmıştık.

İlgili Haber
Goldman Sachs Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Sektörüne Girmeye Hazırlanıyor!

Perakende yatırımcılar, kurumsal yatırımcılar ve büyük şirketler arasında bir bayrak yarışı olarak devam edecek olan bu döngü gittikçe büyüyen bir ekosistem oluşturdu.

Ünlü fenomen Anthony Pompliano, bu döngüyü şu şekilde özetlemişti.

“İlk aşamada perakende yatırımcı Bitcoin alıyordu. Şu anda kurumlarımız alıyor. Sanırım sırada büyük şirketler var. Fortune’da ilk 100’de olan şirketlerin hepsi aşağıdan yukarıya doğru Bitcoin’i bilançolarına koymaya başlayacak. Sonunda Merkez Bankaları da rezervlerinde Bitcoin’e yer verecek. Şu anda perakendeden kurumlara geçiş yapıyoruz sonra kurumlardan şirketlere geçiş olacak.”

Peki Bu Kurumsal Yatırımcıların Ne Kadar Bitcoin’i Var?

bitcointreasuries.org sitesinin verilerine göre, elinde Bitcoin bulunduran şirketler ve fonlar şu şekilde:

Tabloda alım tarihlerini veya alımın bildirildiği tarihi görebilirsiniz.

Kaynak: bitcointreasuries.org
Kaynak: bitcointreasuries.org

Verilerin bir kısmının güncel olmadığını varsayarsak kurumsal yatırımcıların elinde yaklaşık 1.2 milyon BTC var diyebiliriz. Bu da mevcut BTC arzının %10.5 ine tekabül ediyor.

Her ne kadar BTC’de güncel arz 18 milyon olsa da, kayıp BTC’ler ve hareket etmeyen cüzdanları ayırdığımızda  piyasalarda alım satımı yapılan yaklaşık 2 milyon BTC bulunuyor. Buna göre kurumsal yatırımcılar piyasadaki BTC’lerin %60’ını almış durumda. Daha önce kurumsal yatırımcıların, balinaların sattığı BTC’leri topladığını haberleştirmiştik. Görünen o ki piyasadaki tüm BTC’leri ele geçirene kadar durmayacaklar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu