Haberler

Başkan Erdoğan: Haftasonları Sokağa Çıkma Yasakları Sürecek!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonları sokağa çıkma yasağının devam edecek olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün basının karşısına geçti ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu corona virüsü tehlikesi ile mücadelesine aralıksız olarak 7 gün 24 saat devam ettiğini açıkladı. Türkiye genelinde 61 bin insana bulaşmış olduğu tespit edilen, ancak tespit edilmeyen daha çok sayıda insanın olduğu tahmin edilen corona virüsünün etkileri özellikle 2 gün haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanmasının ardından daha fazla artacak olduğu düşünülen manzaralara sahne olmuştu.

Başkan Erdoğan, kendilerinin görüntüleri gördüklerini, insanların sorumsuzca sokağa çıkmasının önüne geçmek için daha fazla tedbir alacak olduklarını açıkladı.

Haftasonları sokağa çıkma yasakları devam edecek. Bilinmeyen bir tarihe kadar her haftasonu gerekli görüldüğü sürece sokağa çıkma yasakları tüm yaş grupları için uygulanmaya devam edecektir.

Türkiye IMF’ye gidecek mi?

Herkesin yıllardır aklında olan sorulardan bir tanesine Erdoğan bugün basının karşısında bir kez daha yanıt verdi. IMF gibi kurumlara Türkiye’nin ne olursa olsun başvuru yapmayacak olduğunu, bugüne kadar hükümetinin IMF’ye başvurmadığını ve “boyunduruk” altına girmeyeceklerini açıklayan Erdoğan, IMF tartışmalarını ise bir süreliğine de olsa kapatmış oldu.

Erdoğan, aynı zamanda Türkiye ekonomisinin yeterli düzeyde olduğunu, devletin tüm imkanları sağlamaya devam edecek olduğunu açıkladı. Ancak bir süredir devam eden tartışmalar kapsamında bazı vatandaşlar devletin ekonomik olarak kendilerine yeterli miktarda yardım yapmadığını, ya da hiç yardım yapmadığından söz etmişlerdi. Bazı vatandaşların dış ülkelere gönderilen yardımlar hakkında tepkilerine de yanıt veren Erdoğan, “Diğer tüm yardım isteyen ülkelere imkanlarımız dahilinde yardım göndermeye devam edeceğiz. Eğer acı hissediyorsanız canlısınız demektir, başkasının acısını hissediyorsanız insansınız demektir” diyerek yanıt verdi.

Türkiye ekonomisinde durum gerçekten ne?

Türkiye ekonomisi gelişmeye devam eden ülkeler arasında döviz karşısında en fazla değer kaybeden ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Tüm dünyada döviz karşısında en fazla ve en hızlı değer kaybeden ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, özellikle enflasyon konusunda da diğer birçok ülkeye göre enflasyon rakamları oldukça yüksek. AB üyesi ülkeler ve ABD gibi gelişmiş ve gelişmeye devam eden ülkelerin arasında Türkiye enflasyon oranı en yüksek ülke.

Bununla beraber Türkiye’nin 400 milyar doları aşan dış borcu bulunuyor ancak devlet bugün için bu borçları geciktirmeden ödeyebiliyor.

Türkiye’nin ekonomik olarak iflas sürecinde olmadığını söylemek ve felaket senaryoları kurmaya gerek olmayacak bir ekonomik güce sahip olduğundan söz etmek mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu