Haberler

BDDK: Bankaların Yurtdışı Bankalar İle İşlemleri Sınırlandırıldı!

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada bankaların yurtdışı bankalar ile TL işlemlerinin corona virüsü salgını dolayısı ile sınırlandırıldığı bilgisi yayınlandı.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk bankalarının yurtdışı merkezli bankalar ile bugünden itibaren TL transferi ve TL üzerinden işlemlerine sınırlandırma getirildiği, bunun corona virüsü salgını dolayısı ile TL’nin değerini korumak için atılan bir adım olduğu dolaylı olarak belirtildi.

TL son dönemde dolar karşısında inanılmaz büyük oranlarda değer kaybederken, özellikle son günlerde ekonomik kararların alınmasında yeterli kaynak sağlanamıyor olması, kamu bankalarının dolar satışı yapamıyor olması gibi sebepler ve TCMB’nin yeterli rezerve sahip olmaması gibi açıklamalar gündemde kendisine geniş yer buluyor.

BDDK’nın bu açıklamasına göre bugünden itibaren Türk bankaları yurtdışı bankalar ile yapacakları işlemlere ara vermek zorunda kalacak iken, bu durumun gün içerisinde dolar kurunu artırması bekleniyor. BIST’in ise bu olaydan sonra gerilemesi bekleniyor.

BDDK’dan yapılan açıklamada:

“Bankaların, yurtdışındaki konsolidasyona tabi kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıkları ile yurtdışındaki şubeleri de dahil olmak üzere, yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasmanlar, TL depo, TL repo ve TL kredilerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %0,5’i ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir.” denildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu