BitcoinHaberler

Bir Ülke Daha Bitcoin’i Kabul Edebilir!

Kripto paralara yönelik benimseme oranı ülkeler düzeyinde artıyor.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin yankıları tüm dünyada sürerken bir başka orta Amerika ülkesi Panama’dan da kripto hamlesi geldi.

Kongre üyesi Gabriel Silva, ülke genelinde kripto para birimlerinin kullanımını düzenleyen yasa tasarısını meclise sundu.

Sunulan tasarının amacının Panama’yı dijital ekonomi, blok zinciri, kripto varlıkları ve internet ile uyumlu bir ülke haline getirmek olduğu ifade edildi.

Tasarıda, Panama’da yaşayan şahısların ya da kurumsal firmaların ülkenin yasal sisteminin yasaklamadığı işlemlerde kripto para birimlerini ödeme aracı olarak kullanılabilmesinin yanı sıra vergilerin ve diğer yükümlülüklerin de kripto para birimleri kullanılarak ödenebilmesi de yer aldı.

Aslında Panama’da kripto varlıkların kullanımı yasa dışı değil, zira resmi olarak ABD doları kullanılsa da ülke Anayasası’nda zorunlu bir para birimi yer almıyor.

Ancak kripto varlıkları düzenleyen tasarının hazırlanmasında Silva ile birlikte çalışan Felipe Echandi, kripto varlıkların dünya trendi olduğuna inandıklarını belirterek:

 “Mali kurallarda bir kesinlik yok ve bu tasarı projesi ile kripto alanına bunu getirmeye çalışıyoruz, amacımız ülkedeki kripto ekosistemini güçlendirmeyi ve kripto şirketlerinin ülkeye gelişini teşvik etmeyi amaçlıyor.”

Silva “Bugün Paypal ile banka hesabınızı birbirine bağlayamıyorsunuz” diyerek tasarının geleneksel ve yeni finans sistemlerinin birbiriyle uyumlu halde çalışmasını amaçladığını ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu