AnalizBitcoin

Bitcoin’de İstenmeyenler Oldu: Pekin’in Açıklamaları Mı Fiyatı 8.000 Dolara Düşürdü?

Çin tarafından yapılan olumlu açıklamalar sayesinde Bitcoin birkaç hafta önce yükseliş yaşamıştı ve piyasada "Çin boğası" hakimdi. Fakat Çin Hükümeti'nden gelen son açıklamalar bu durumu tersine çevirmiş olabilir. İşte detaylar...

Kripto para birimi Bitcoin bugünlerde beklenmedik gelişmeler ile karşı karşıya ve görünen o ki yatırımcılar bu durumdan memnun değil. Bitcoin’de istenmeyen bu fiyat düşüşünün ardında yatan sebebin ne olduğu konusu soru işaretleri olsa da birçok kripto para yatırımcısı fiyatın daha çok düşüp düşmeyecek olduğu hakkında soru işaretlerine yanıt arıyor. Bitcoin fiyatının daha çok düşüşe geçebileceği bu konudan ötürü de büyük problemlerin yaşanabileceğini düşünen bazı yatırımcılar büyük risklere rağmen ellerindeki kripto para birimlerini tutmaya devam etmekte ısrarcılar.

Bazı Bitcoin yatırımcıları ise ellerindeki kripto para yatırımlarının daha fazla değer kazanacak olduğuna güvenerek piyasa hacmi ve piyasa fiyatının yükselecek olduğunu düşünüyor ve yeni yatırımlar yapıyorlar. Bir süredir beklenmedik gelişmelere konu olan Bitcoin güncel fiyatı yatırımcılarını üzüyor olsa da birçok kripto para yatırımcısı piyasa fiyatında düşüşlerin daha da sert olabileceğinden endişe ediyor.

ABD’li kripto para birimi sahibi Bitcoin balinalarının satışlarına bugünlerde çok büyük bir hız vermiş olabileceklerini öne sürüyor bazı kimseler. Ayrıca başka bir kesim ise Çin merkezli kripto para balinaları da son dönemde Çin hükümetinin direkt olarak kripto parayı kötüleyen açıklamalarından dolayı ‘hükümetlerine olan güvenden’ dolayı ellerindeki kripto paraları çıkarıyor olabilirler diyor.

Çin’in açıklamaları Bitcoin fiyatını düşürmüş olabilir

Çin’in başkenti Pekin’den yapılan açıklamalarda kripto para birimleri dolandırıcılar, kaçakçılar ve kötü amaçlı işler için kullanıldığı resmi devlet medyasında açıklandı ve Pekin bu konudan ötürü kripto paralara asla yatırım yapılmaması ve destek verilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Bu son açıklamaların Bitcoin fiyatında 8.000 dolar sınırına kadar düşüş yaşanmasında etkisi olabilecek olduğu belirtilmekte. Resmi olarak Blockchain’e destek vereceğini açıklayan ancak kripto para birimlerine destek vermeyerek aksine kötü gösteren Pekin yönetiminin son açıklamaları ülke adına zarar vermezken, kripto para dünyasında ise büyük bir düşünceye sebep olmakta.

Her ne kadar Çin Hükümeti’nin Blockchain ile ilgili yaptığı yaptığı olumlu açıklama, kendi kripto parasını çıkarma girişimi, resmi gazetede Bitcoin’in manşet olması ve madencilik yasaklarının gevşetilmesi gibi konular Bitcoin fiyatını ciddi şekilde yükseltmiş olsa da bu açıklamalardan sonra söylemini değiştiren Çin’in “kripto paralar kötü Blockchain teknolojisi iyi” şeklindeki görüşü BTC fiyatını olumsuz etkilemiş olabilir. Zaten piyasada “çin boğası” olduğunu ifade eden uzmanlar, Çin’li yatırımcıların da yatırımlarını geri çekmesinden sonra piyasanın gerilediğini ifade ediyor.

İlgili Haber
CCTV1: Çin Kripto Paralara Değil Zincir Teknolojilerine Değer Verir!

Pekin’e mi bakacaksınız, gerçeklere mi?

Bazı kripto para birimi sahipleri ise Pekin yöneticilerinin bu konuda istedikleri kadar açıklama yapabileceklerini, öncelikle Çin halkının gelir düzeyini iyileştirmesi ve bunu bilerek iyileştirmediği suçlamasını Pekin’e yöneltiyor. Bugün dünya nüfusunun en büyük kısmının içerisinde bulunduğu Çin’de insanlar açlık sorunları yaşamıyorlar ancak düşük gelirlerinden ötürü istedikleri gibi yaşayamıyorlar ve istedikleri gibi dünyayı gezemiyorlar. Pekin’in elinde olan gücü farklı alanlarda kullanması gerektiğine değinen Çinliler ise Bitcoin’in gerçeklerinin herkes tarafından apaçık görülebildiğini ve kripto para birimlerinin kendilerine çok kısa bir zamanda yüksek beklemedikleri kadar fazla servet kazandırdığını, bu sebeple Pekin yönetimine değil, Bitcoin’in gerçeklerine bakılmasını ve Bitcoin yatırımı yapılmasını önermekteler.

Kripto para birimi analistleri ise bu konuda kesin olarak net konuşmamakla birlikte Bitcoin fiyatında daha büyük düşüşler olabileceği gibi daha fazla yükseliş olmasının her an gerçek olabilecek anlık bir olay olduğuna değiniyor. Ancak Bitcoin fiyatında beklenen 7.300 dolar seviyesine düşüş olursa kripto para piyasası biraz daha fazla karışacak demektir.

Blockchain Teknolojisi İyi Ama Kripto Paralar Kötü Sözü Doğru Mu?

Bu söz aslında bakıldığında doğru değildir. Bitcoin gibi bir kripto paraya bakıldığı zaman, Çin Hükümeti’nin de dediği gibi Blockchain sisteminin en iyi uygulamasını görüyoruz. İnsanlar ödül kazanıp Bitcoin elde etmek için bu sistemin bir parçası olmayı kabul ediyorlar. Böylelikle herkes karşılığını maddi olarak aldığı için dünyada bir çok kişi bu ağa dahil oluyor ve ortada çok güçlü bir dağıtık yapı olmuş oluyor. Eğer blok zincirde yer alan insanlar kripto para olarak ödül almasalar, binlerce TL’ye topladıkları bilgisayarları bu zincire  dahil etmezler.

Yani dağıtık ve merkeziyetsiz olan Blockchain sisteminin teşvik ve ödülü kripto paralardır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu