AnalizBitcoinEthereumKripto ParaXRP

Kripto Para Piyasasının Genel Görünüşü – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP)

Son zamanlarda düşüş eğiliminde olan kripto para piyasası nasıl bir hareket sergiliyor. İlk 3 kripto paranın bir sonraki adımı ne olacak?

Kripto para piyasası son zamanlarda düşüş eğilimini sürdürüyor. 1 ay önce Çin’den gelen olumlu Blockchain hamleleri ile 7300 dolar seviyesinden ani bir atakla 10.300 dolara fırlayan BTC, bir süre 9000 – 9500 dolar seviyeleri arasında gidip gelmişti.

Daha sonra her ne kadar Çin Blockchain teknolojisini övüp “Bitcoin bu teknolojinin en iyi ürünüdür” dese de kripto paralar hakkında kötü söylemler ve bir takım engellemeler yapmaya başladı. Bu sebeple gerileme yaşayan Bitcoin ve akabinde tüm kripto para piyasası 1 ay önceki konumuna hatta bu seviyelerden daha düşük seviyelere kadar geriledi.

Bitcoin (BTC)

Az bir süre önce 6500 dolar seviyesine gerilese de şu an 7200 dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin, yaptığı sert hamleler ile tüm piyasayı tedirgin ediyor. BTC‘nin bu denli düşmesini birkaç madde halinde ifade eden uzmanlar şu tahminlerde bulunuyor:

  • Çin’den gelen kripto paralara yönelik olumsuz haberler
  • Halving (yarılanma) olayından önce dip fiyattan BTC toplamak için piyasada yapılan silkelemeler
  • Yüz milyonlarca dolar değerinde olan Bitcoin Long (fiyatın artacağını düşünen kişi sayısı) pozisyonlarının tasfiye edilmek istenmesi
  • ABD’de sene sonu alınan yıllık vergi tarihinin yaklaşması sebebiyle BTC üzerinde vergi veren balinaların (büyük yatırımcı) az vergi vermek için fiyatı aşağı çekmesi

gibi sebeplerle BTC fiyatının kısa vadede düşüş yaşadığı öngörülüyor. Orta ve uzun vade için özellikle 2020 senesi için olumlu konuşan uzmanlar Bitcoin’e güvendiklerini ifade ediyor.

Bitcoin Saatlik Grafik – 26.11.2019 – Kaynak: Tradingview

Saatlik grafiğe bakıldığında ise bu aşamada BTC’nin dip noktasının 6450 dolar olduğu görülüyor. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 5000 dolarlı seviyelere gerileme olabileceğini ifade eden uzmanlar, direnç noktaları olarak ise 7300, 7850, 8200 ve 8800 seviyelerini işaret ediyor.

Öte yandan ünlü Türk analistin BTC öngörüsüne göz atmak için tıklayın:

İlgili Haber
Ünlü Türk Analistten Bitcoin Fiyat Öngörüsü

Ethereum (ETH)

Özellikle BTC’nin düşmesinden sonra ciddi gerileme yaşayan ve 150 doların altına düşen Ether, düşük fiyat sebebiyle madencilerini de kendine küstürmüşe benziyor. Son düşüşlerden sonra birçok madenci fiyat yükselene kadar cihazların fişini çekmiş durumda. Bu sebeple ağdaki işlem yoğunlu sebebiyle bazı aktarımlar için komisyonların 30 dolara kadar yükseldiği ifade ediliyor.

İlgili Haber
Son Düşüşlerden Sonra Ethereum (ETH) İşlem Maliyetleri Ciddi Şekilde Yükseldi
Ethereum (ETH) Grafiği – 26.11.2019 – Kaynak: Tradingview

Saatlik grafiğe bakıldığında ise birkaç gün önce 131 dolar seviyelerine kadar düşen ETH fiyatında en önemli destek 130 dolar olarak karşımıza çıkıyor. An itibarı ile 145 dolar seviyelerinde işlem gören Ether, 153, 160 ve 170 dolar seviyelerinde direnç noktalarıyla karşımıza çıkıyor.

Ripple (XRP)

Birkaç haftadır yatırımcısını çok fazla üzen ve 2017’deki rekor seviyesinden önceki seviyelere düşerek son yılların en düşük fiyatını gören XRP, 0,20 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşadı. An itibarı ile 0,217 dolar seviyelerinde işlem gören Ripple’nin kripto parası XRP, Swell 2019 etkinliğinden sonra kademeli olarak düşmeye başlamıştı.

Bu düşüş trendine bir de BTC’nin satış baskısı eklenince XRP’de işler daha kötü bir hal aldı.

Ripple (XRP) Grafiği – 26.11.2019 – Kaynak: Tradingview

XRP’de saatlik grafiğe bakıldığı zaman şu aşamada dip noktanın 0,20 dolar olduğu görülüyor. Uzmanlar, XRP eğer bu seviyenin altına düşerse kayıpların ciddi oranda artabileceğini ifade ediyor. Direnç noktaları ise bu dönemde 0,221, 0,235 ve 0,25 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Ripple ağı ile ilgili birkaç gündür ciddi hacim artışı yatırımcıları korkutuyor. Tarihin en yüksek seviyelerine ulaşan hacim artışı istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bu durum bir saldırı mı yoksa Ripple’nin yeni anlaşmalar doğrultusunda olan bir hacim artışı mı? henüz buna net bir cevap alınmış değil.

İlgili Haber
Ripple (XRP) Ağındaki İşlem Hacmi Tüm Kripto Paraları Solladı

Tüm kripto para piyasa verilerini sitemizden takip edebilirsiniz: Kripto Para Fiyatları

Uzmanlar yüzde 66,4 oranında Bitcoin hakimiyeti olduğu şu anki piyasada, altcoinlerin BTC’den farklı bir şekilde hareket etmeyeceğini ifade ediyor. Özellikle düşüş trendinin hakim olduğu dönemlerde altcoin yatırımı yaparken mutlaka BTC fiyatlarına göre hareket edilmesi gerektiği belirtiliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu