Kripto HaberleriAnalizBitcoin (BTC) Fiyatında Düşüş Yaşatabilecek 3 Önemli Konu Ne? İşte Detaylar

Bitcoin (BTC) Fiyatında Düşüş Yaşatabilecek 3 Önemli Konu Ne? İşte Detaylar

Takip et

Bitcoin önemli bir direnç olan 10.400 dolar seviyesini kırarak 11.400 dolara kadar bir ivmelenme yaşadı ve son 1 yılın en yüksek seviyesini görmüş oldu. BTC’nin yükselişine devam edebilmesi için 11.400-11.500 dolar seviyesine dikkat çeken uzmanlar bu seviyenin önemini vurgularken destek seviyesi olarak ise 10.400 doların altını çizdiler. Özellikle 10.400 doların üzerinde olacak haftalık kapanışlar BTC’nin yakın vadedeki akıbeti için son derece önemli.

Piyasada bir grup yatırımcı Bitcoin’in ivmesinin hızlandırarak kısa sürede yükselebileceği düşünürken bazı analistler Bitcoin’in geri çekilmesine neden olabilecek durumlardan bahsetti. İşte Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyebilecek o detaylar…

Fonlama Oranları

Fonlama oranı, vadeli işlem fiyatı ile emtia fiyatını örtüştürmek için long pozisyonların short pozisyonlara ödediği orandır. Fonlama oranın yüksek olması son dönemde çok fazla long ve short pozisyonlarının açıldığını gösteriyor. Yüksek fonlama oranları genellikle fiyatın geri çekileceği dönemde görülmektedir ve şu an rekor seviyeye kadar ulaşmış durumdadır.

Vadeli İşlem Açığı

CME vadeli işlemler hafta sonu işlem görmediği için, bu zaman zarfında oluşan sert yükselişler CME grafiğinde GAP olarak tabir edilen bazı boşlukların oluşmasına sebep olur.

Bitcoin’in yükselişe geçmesi ile 9.600 – 9.900 dolar aralığında bir CME vadeli işlemler açığı böylelikle oluşmuş oldu. Yapılan analizler CME Bitcoin grafiğinde oluşan bu boşluklarının %77’sinin oluşturulduktan sonra dolduğunu gösteriyor. Bu bağlamda geçmişte yaşanan aynı durumlar göz önünde bulundurularak Bitcoin’in 9600 – 9900 dolar seviyesine geri çekilmesi muhtemel görünüyor. Ancak bunun zamanını kestirmek imkansız.

ABD Borsalarının Düşüşü

Bitcoin’in birçok zamandır ABD borsası S&P 500 ile paralel bir şekilde hareket ettiğini ifade etmiştik.

İlgili Haber
Bitcoin’in Yeni Bağımlılığı: S&P 500

ABD borsasının gün içerisinde eksi kapaması ve önümüzdeki günlerde de bu durumun devam etmesi Bitcoin’in yükselişini baltalayabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları