blank
AltcoinAnalizBitcoinEthereum

Bitcoin (BTC) Ve Hakimiyetinin Düşüşü Büyük Altcoin Rallisinin Başlangıcını Mı Gösteriyor?

Kripto para piyasası için Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve BTC hakimiyeti değerlendirmesi…

Art arda gelen kötü haberlerle pazar günü yaşadığı 10.000 dolarlık düşüşün etkisinden çıkamayan ve hızla düşüşüne devam eden Bitcoin (BTC), bugün 47.500 dolar seviyesini gördü.

Bitcoin’deki bu düşüşlerle birlikte kripto para piyasasının artık bir “AYI” yani düşüş piyasasına girdiğini düşünmeye başlayan yatırımcılar, stop koymadıklarının pişmanlığını yaşayarak panik satışlarına devam ediyor. Temel anlamda ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi planlamasının geleneksel piyasaların yanında kripto paraları da oldukça etkilediği görülürken teknik anlamda da BTC grafiğini üç farklı şekilde ele alıyoruz.

İlgili Haber  Joe Biden'ın Vergi Planları Piyasaları Sallarken Bitcoin'de (BTC) Sert Satışlar Görüldü!

Yükselen Kama Kırılımı!

Bitcoinle ilgili ilk olarak 18 Nisan günü gerçekleşen bir yükselen kama kırlımından bahsedebiliriz. Şubat ayındaki yükselişle birlikte oluşmaya başlayan yükselen kama formasyonu, fiyatta aşağı yönlü kırlımla sonuçlandı. Bu formasyonun düşüş hedefi olarak 44.800 dolar civarı gösterilirken fiyatın şimdilik en düşük 47.500 dolara değdiği görülüyor.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Öte yandan BTC fiyatının Aralık 2020’deki 17.000 – 18.000 dolar seviyelerinden bu yana gelen yükseliş trendini gösteren mor trend çizgisinin de bugünkü günlük mum itibariyle altında kaldığı gözlemleniyor. Bu negatif görünüm BTC’nin 44.000 – 45.000 dolar aralığını görmesiyle sonuçlanabilir. Ancak indikatörler tarafında hem RSI hem de StochRSI göstergelerinin oversold yani aşırı satım bölgesinde olması fiyatın yeniden bir yükseliş dalgasına kapılabileceğini gösteriyor.

Bu grafiğe göre BTC’nin 50.900 üzerinde günlük mum kapanışları yapmasının piyasayı rahatlatacağı düşünülüyor. Ancak 46.000 dolar seviyelerinin kaybedilmesinin hızla 45.000 doları getireceği ve bu seviye altındaysa piyasanın büyük bir düşüşe sürüklenebileceği belirtiliyor.

Bu Yılın Zirveleri, Düşüşleri Ve MA50’nin Önemi!

2021’e yükselişlerle başlayan kripto para piyasasında 8 Ocak günü 41.950 doları gören BTC, yılın ilk ATH’sini elde ettikten sonra 19 günlük ve %30’luk bir düşüş süreci yaşadı. Bu düşüşün ardından yeniden yükselişe geçen ve bir ay içinde yılın ikinci ATH seviyesi olan 58.352 doları gören BTC, yeniden bir önceki ATH’deki tepkiyi gösterdi. Bu şekilde son sirkülasyonla birlikte dört zirve gören BTC, son zirveden sonra dokuz günde %26.76 düşüş yaşadı.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Daha önceki boğa sezonlarında da benzeri bir durum görüldüğü için şimdilik bu düşüşün bir tehlike yaşatmadığı düşünülüyor. Ancak bütün bu düşüşlerde fiyatın her defasında 50 günlük hareketli ortalama olan MA50’den yukarı döndüğü ve son düşüşlerle MA50’nin altına inildiği dikkat çekiyor.

Bu durum BTC için tehlike yaşatırken fiyatın şimdilik MA100 seviyesi olan 49.459 dolardan sekmesi bekleniyor. Yeni bir ATH’nin görülebilmesi için de BTC’nin MA50 seviyesinin üzerine çıkması şartı koşuluyor.

Haftalıkta Bitirim İkili!

Haftalık açıdan şubat ayından bu yana BTC fiyatında yükselen tepelerin yanı sıra RSI göstergesindeki alçalan tepeleri gösteren beyaz trend çizgileri, aslında bir ayı uyuşmazlığına işaret ediyordu. Yatırımcılar, bu negatif işaretin ardından yaşanan %26’nın üzerindeki düşüşle birlikte bu uyuşmazlığın yerini bulduğunu düşünüyor.

Bitcoin (BTC) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Diğer bir husus ise yükselen dipler yapan fiyatla birlikte RSI göstergesinde oluşan alçalan dipler, bir boğa uyuşmazlığına işaret ediyor. Bu bağlamda BTC’nin bu haftayı 49.000- 50.000 dolar aralığı üzerinde kapaması hâlinde önümüzdeki hafta yükselişlerin gelmesi bekleniyor.

BTC Hakimiyeti Altcoinler Lehine

Kripto para piyasası liderinin düşüşleriyle birlikte piyasadaki hakimiyetinin de düştüğü görülüyor. Altcoinler için beklenilen %52 seviyesinin hatta %50 seviyesinin bile altına gerileyen hakimiyet, an itibariyle %51.6 civarında seyrediyor.

Bitcoin (BTC) Hakimiyeti Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu çalkantılı süreçte BTC’deki düşüşlere eşlik eden altcoinler hâlâ hakimiyet karşısında güçlü duruyorlar. Bu durum da BTC’nin toparlanması hâlinde büyük bir altcoin boğasının gelebileceğine işaret ediyor.

Bu Para Nereye Gidiyor?

Birçok yatırımcının sorusu ise piyasada BTC ve hakimiyeti düşüyor, altcoinler de düşüyor peki bu paralar nereye gidiyor? İşte burada devreye piyasadaki Tether (USDT) hakimiyeti devreye giriyor.

Tether (USDT) Hakimiyeti 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

USDT hakimiyetinin bu düşüşlerle doğru orantılı olarak yükseldiği görülüyor. Bu durum yatırımcıların düşüşleri değerlendirmek için nakitte beklediğini gösteriyor. Yani boşta bekletilen bu nakitler BTC’deki bir yükseliş hâlinde piyasanın hızla yükselmesini sağlayabilir.

Ethereum’un (ETH) Piyasaya Etkisi

Altcoinler için umut olan ve USDT paritesinde dün itibariyle 2644 doları görerek rekor kıran Ethereum (ETH), şimdilik yükselişleriyle piyasayı ayakta tutuyor.

Burada USDT paritesinden ziyade BTC paritesine değinmek istiyoruz. ETH/BTC paritesi, piyasada BTC yatırımcılarının parasını nakde mi yoksa daha çok ETH’ye mi çevirdiği yönünde az çok bir bilgi edinmemizi sağlıyor. Bu bağlamda son zamanlarda BTC’ye karşı değerlenen ETH, bu parite üzerinden önemli bir seviye olan 0.0448’in üzerine çıkmayı başardı.

ETH/BTC Paritesi Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu durum, şu anda düşüş yaşayan altcoinlere önümüzdeki günlerde sağlam bir geri dönüşe imza attırabilir. Ancak BTC için yukarıda belirtilen önemli seviyelere dikkat etmek gerekiyor. Şu an her şey olumlu görünmüyor gibi gelse de aslında olumlu diyebiliriz.

* Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

3 Yorum

  1. Kendileri caldilar kendileri oynadılar senaryolarla mağdur rolü haydi hayırlısı…


Başa dön tuşu